Varësia e seksit është zyrtarisht një sëmundje mendore – Lajmi.net
Varësia e seksit është zyrtarisht një sëmundje mendore
Autori: Lajmi.net LifestyleLoveSex 12:54, 11 July 2018
Sjellja e dhunshme e seksit është klasifikuar si sëmundje mendore për herë të parë.

Përfshirja e saj në listën ndërkombëtare të Klasifikimit të Sëmundjeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë vjen disa javë pasi u shtua varësia e lojrave.

Dr Valerie Voon, nga Kolegji Mbretëror i Psikiatërve, tha se mes 2 dhe 4 përqind e popullsisë në Mbretërinë e Bashkuar vuajnë nga sjellja e dhunshme e seksuale. Në SHBA, vlerësohet të ndikojë në mes të 3 dhe 6 për qind të të rriturve, transmeton lajmi.net.

Ajo shtoi: “Është një sjellje që tenton të jetë e fshehur pasi është e turpshme dhe shpesh të varur nga seksi nuk vijnë përpara.

“Shtimi i kësaj në listën e OBSH është një hap i shkëlqyeshëm për pacientët, pasi u lejon atyre të njohin se po vuajnë me një problem – e nxjerrin atë nga hijet dhe ata janë në gjendje të kërkojnë ndihmë për të.”

Lista e OBSH-së përshkruan çrregullimin e sjelljes seksuale të detyruar si një “model i vazhdueshëm i dështimit për të kontrolluar impulse seksuale intensive, të përsëritura ose nxitjen që rezulton në sjellje seksuale të përsëritura”.

Simptomat përfshijnë seksin duke u bërë “fokus qendror” i jetës së personit në neglizhencën e shëndetit, kujdesit personal ose interesave dhe përgjegjësive. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO