Të Infektuar: 10419

Të Shëruar: 6058

Të Vdekur: 341

Vaksina kundër COVID-19 hyn në fazën e fundit të testeve njerëzore

9:54 | 15 Korrik 2020

Firma bioteknike amerikane Moderna thotë se do të hyjë në fazën e fundit të provave njerëzore për vaksinën e saj kundër Covid-19 më 27 korrik.

Një kompani amerikane ka thënë se së shpejti do të fillojë fazën e fundit të testimet njerëzore për një vaksinë të mundshme për COVID-19, raporton Bbc, transmeton lajmi.net.

Vaksina e zhvilluar nga kompania farmaceutike amerikane Moderna ka dale e sigurt dhe provokoi përgjigje imune në të 45 vullnetarët në provat e fazëssë parë.

Faza e fundit e testimeve pritet të fillojë më vonë këtë muaj dhe do të përfshijë rekrutimin e 30,000 pjesëmarrësvenë SH.B.A.

Gjysma do të marrë vaksinën, ndërsa gjysmës tjetër jepet një placebo.

Studiuesit do t’i gjurmojnë më tej gjatë dy viteve për të përcaktuar nëse ato mbrohen nga infeksioni nga virusi.

Ose, nëse infektohen, nëse vaksina parandalon zhvillimin e simptomave.

Studimi duhet të zgjasë deri në tetor 2022, por rezultatet paraprake duhet të jenë në dispozicion shumë kohë më parë.

Moderna ishte kompania e parë që filloi testimin njerëzor të një vaksine përsëri në Mars. /Lajmi.net/