Ushqimet për një zemër të shëndoshë

Sëmundjet kardiovaskulare po vrasin miliona njerëz çdo vit, kjo sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dhe kur është fjala për ushqimin, çfarë duhet të hani që zemra juaj të jetë e shëndetshme.

Lifestyle

08/09/2015 09:04

Janë disa ushqime që frenojnë shanset e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare, tranmseton Klan Kosova.

Ja disa nga ato:

Salmon- Është i mbushur me yndyrëra të omega 3. Acidet e omega 3 janë yndyrëra esenciale që mbrojnë trupin nga inflamacioni. Ajo mund të rrisë qarkullimin e gjakut dhe parandalimin e koagulimit të gjakut. Mpiksja e gjakut është shkaku i sulmit në zemër dhe infarktit.

Përveç salmonit, provoni edhe sardelet dhe peshkun.

Arrat- janë një burim i madh poashtu me omega 3 dhe me bazë bimore. 5 arra në javë mund të ndërprejnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 50 %. Studimet kanë treguar se arrat janë një burim me yndyrna të dobishme.

Vaj Ulliri- Elementi kryesor në dietën italiane, vaj ulliri është një burim i shkëlqyer, dhe lloj i mirë i yndyrës.

Çokollata e zezë- Surprizë, çokollata e zezë është një mik i mirë i zemrës.

Edhe Avokado preferohet të jetë në kuzhinën tuaj, për një zemër të shëndoshë.