Tre persona shpallen fajtorë për sulmin në Universitetin e Kenias

22:01 | 19 Qershor 2019

Tre burra janë shpallur fajtor për akuzat që lidhen me sulmin në Universitetin e Kenias i cili ndodhi në vitin 2015, raporton BBC

Rashid Charles Mberesero, Mohamed Ali Akibar dhe Hassan Edin Hassan janë shpallur fajtoë për komplotin për të kryer sulmin në të cilin u vranë 158 persona, shumica prej tyre studentë.

Ata u gjetën gjithashtu fajtorë pasi i përkasin grupit militant islamin al’Shabab të Somalisë, transmeton Klan Kosova.

Ndërsa personi i katërt, Sahal Diriye Hussein është liruar nga akuzat.