Thaçi thotë se Serbia s’mund të lëviz në drejtim të Kosovës, përmend edhe bashkimin kombëtar

11:26 | 28 Maj 2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka mbajtur një konferencë për media pas aksionit të policisë në disa pjesë të vendit.

Thaçi ka thënë se ky aksion ka për qëllim të luftojë të keqen dhe fenomenet negative.

“Aksioni është ndërmarrë për të luftuar të keqen fenomenet negative, është një aksion i ndërmarrë në një hapësirë të gjerë të Kosovës, ka të arrestuar zyrtarë dhe qytetarë të nacionaliteteve të ndryshme është arrestuar edhe një rus i cili ka tentuar të pengojë policinë në aksionin e tyre”, ka deklaruar presidenti, raporton lajmi.net.

Tutje, ai ka ftuar qytetarët e Kosovës që këtë çështje ta marrin si një ndërmarrje krejt normale për rend dhe ligj.

Ndërsa për deklarimet e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq se forcat serbe do të ndërhyjnë në Kosovë, Thaçi ka thënë se kjo është e pamundur të ndodhë.

“Presidenti i Serbisë e dinë shumë mirë se nuk mund të lëviz në drejtim të Kosovës, është  e pamundur dhe e paimagjinueshme, por institucionet e Kosovës janë të gatshme të ndërmarrin masa, madje edhe FSK”, ka thënë ai.

Thaçi edhe sot e ka përmendur bashkimin kombëtar.

“Serbia dhe Vuçiq ka menduar se Kosova s’mund të jetë e lirë dhe e pavarur, por ja që jemi. Sa më tepër që po vonohet Bashkimi Evropian në proceset për Kosovën neve po na rritet vullneti që të ndodhë bashkimi kombëtar, duke përfshirë edhe Luginën e Preshevës. Askush nuk duhet t’i frikësohet bashkimit kombëtar”, ka përfunduar presidenti. /Lajmi.net/