Thaçi i emocionuar me parakalimin historik të Kosovës në Lojërat Olimpike Dimërore

13:23 | 9 Shkurt 2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka marrë pjesë në parakalimin e ekipit të Kosovës në Lojërat Olimpike të Kosovës që po mbahen në Peyong Chang.

Menjëherë pas parakalimit të skitarit Albin Tahiri, dhe ekipit të Kosovës, Thaçi ka shprehur emocionet në një postim në twitter.

“Emocione të pabesueshme për Republikën e Kosovës që u prezantua në Stadiumin Olimpik të Peyong Chang. Fat të mbarë Albin, fat të mbarë Kosovë”, ka shkruar presidenti i vendit.

Tha këtë moment e ka vlerësuar si historik edhe në një postim në facebook.

“Parakalim madhështor i ekipit olimpik me Flamurin e Kosovës në Pyeongchang të Koresë së Jugut, para miliona teleshikuesve nga mbarë bota. Kjo është hera e parë në historinë e shtetit tonë, që përfaqësohemi në Lojërat Olimpike Dimërore. Është dhurata më e mirë për dhjetëvjetorin e pavarësisë së Kosovës, bashkë me medaljen e artë të Majlinda Kelmendit, dy vjet më parë në Olimpiadën e Rios”, ka shkruar ai.

Ndryshe Kosova në këto lojëra përfaqësohet nga Albin  Tahiri si sportisti i vetëm që do të mbrojë ngjyrat kaltër e verdhë.

Thaçi në këto Lojëra Olimpike ka arritur pas pjesëmarrjes në Lutjet e Mëngjesit në Amerikë. /Lajmi.net/