Të Infektuar: 58.687

Të Shëruar: 51.337

Të Vdekur: 1.471

Teatri Kombëtar i Kosovës nga nesër me shfaqje ‘live’

20:02 | 2 Prill 2020

Teatri Kombëtar ka njoftuar se do të nis transmetimi i shfaqjeve ‘live’.

Për shkak të përhapjes pandemisë COVID-19, shumë shfaqje ishin pezulluar për afat të pacaktuar, shkruan lajmi.net.

Por, organizatorët kanë menduar një formë për të qenë më afër publikut dhe ajo është transmetimi i shfaqjeve ‘live’ në Facebook.

Kjo gjë u bë e ditur përmes një njoftimi nga ushtruesi i detyrës së drejtorit artistik, Adrian Morina.

Teatri Kombëtar i Kosovës do të nis shfaqjet ‘livestream’ që nga nesër (3 prill), ku do të shfaqet “I ligu për mend”.
KY ËSHTË NJOFTIMI I PLOTË, PA NDËRHYRJE:
Të dashur adhurues të teatrit,
Me repertorin e pezulluar, premierat e shtyera, provat e anuluara, me mbylljen e teatrit për një kohë të pacaktuar, aktorët, punërtorët dhe menaxhmenti i Teatrit Kombëtar i Kosovës, ndihet në faj dhe i pafuqishëm që nuk është me ju në çdo mbrëmje në sallën e TKK-së. Nuk jemi bashkë që të ndajmë të qeshurat e hareshme nga komeditë e repertorit tonë, të ndajmë emocionet, përjetimet, dhimbjet, lotët, por edhe momente gëzimi, ashtu siç bënim përnatë. Të ndjerë gati të paforcë, por jo të dorëzuar, edhe ne edhe ju, jemi ngujuar nëpër shtëpitë tona duke respektuar shëndetin e njëri tjetrit por edhe shtetin në përgjithësi. “Mos pyet cfarë ka bërë shteti për ju, por cfarë keni bërë ju për shtetin?!”. Institucionet shtetërore nuk kanë kërkuar kurrë më pak prej nesh, vetëm të qëndrojmë në shtëpitë tona. Mirëpo le ta dijë COVID-19; le ta dijë edhe shteti por edhe secila forcë tjetër, se nuk mund ta ndalin teatrin. Teatri ka ekzistuar para nesh dhe do të ekzistojë përjetësisht.
Në pamudësi për të qenë bashkë me ju çdo mbrëmje në sallën e teatrit, ne do të sjellim teatrin nëpër shtëpitë tuaja.
Këtë të premtë (03.04.2020), në ora 20.00, në faqen e Facebook-ut, të Teatrit Kombëtar të Kosovës, do të sjellim (livestream) superkomedinë “I ligu për mend”, nga Gjergj Fishta, me regji të Altin Bashës.
Ndërsa ditën e shtunë (04.04.2020), në ora 20.00 për ju do të shfaqim një nga produksionet tona më të mira të mjeshtrit të madh William Shekspeare “Tregtari i venedikut”, me regji të Mathew Lenton. Dhe kështu do të vazhdojmë edhe gjatë javëve që vijnë.
Jemi me shpresë se kjo praktikë të dështoj sa më shpejtë dhe së bashku t’i rikthehemi shtëpisë sonë të shënjtë, TEATRIT.

Me respekt,
Adrian Morina
U.D. I drejrorit artistik”. /Lajmi.net/

Njoftim për shfaqjet livestream nga Teatri Kombëtar i KosovësTë dashur adhurues të teatrit,Me repertorin e pezulluar,…

Gepostet von Teatri Kombëtar i Kosovës am Donnerstag, 2. April 2020