Sportisti ukrainas që lufton kundër Rusisë përshkruan betejat e luftës: Kjo ishte dita më e rëndë që përjetova

Tenisti ukrainas, Aleksandr Dolgopolov, i cili ishte i 13-ti në renditjen e ATP-së në vitin 2012, ka marrë pjesë në operacionet ushtarake pothuajse që nga fillimi i luftës midis Rusisë dhe Ukrainës. Dolgopolov luajti ndeshjen e tij të fundit profesionale në vitin 2018, dhe tani ai dha një intervistë për BBC, duke u rrëfyer për…

Sport

22/12/2023 11:15

Tenisti ukrainas, Aleksandr Dolgopolov, i cili ishte i 13-ti në renditjen e ATP-së në vitin 2012, ka marrë pjesë në operacionet ushtarake pothuajse që nga fillimi i luftës midis Rusisë dhe Ukrainës.

Dolgopolov luajti ndeshjen e tij të fundit profesionale në vitin 2018, dhe tani ai dha një intervistë për BBC, duke u rrëfyer për betejat në luftë kundër ushtrisë ruse, përcjell lajmi.net.

“Ka qenë e vështirë në fushën e betejës gjatë vitit të kaluar. Kur ata qëllojnë dhe afrohen, ju jeni të vetëdijshëm se ata e dinë përafërsisht se ku jeni. Ju dëgjoni kur ata qëllojnë një predhë. Pastaj ata fluturojnë për disa sekonda dhe tingëllon si fishkëllima me zë të lartë dhe pastaj ndjen ndikimin. Shpreson se nuk është pikërisht në majë të kanalit. Nëse bie disa metra larg nesh, duhet të jemi mirë sepse jemi një metër nën tokë. Nëse bie “Bie në tavan, gjithçka është në rregull, por ju nuk e dini nëse kjo do të ndodhë,” tha Dolgopolov.

Dolgopolov aktualisht ndodhet në kryeqytetin e Kievit, ku është duke pritur për një detyrë të re. Deri atëherë, ai ishte në rajonin e Zaporizhia.

“Artileria dhe aeroplanët janë rreziku kryesor. Dita më e keqe ishte kur u hodhën mortaja pranë nesh. Zakonisht është zjarr i rastësishëm. Nëse na shohin, gjuajnë dy, tre ose pesë herë dhe pastaj harrojnë, nëse nuk e dinë se çfarë synojnë. Ne përpiqemi të fshihemi dhe të mbrojmë veten. Por atë herë ishte intensive. Na kanë qëlluar rreth 20 plumba. Ishte afër”, përshkroi ukrainasi.

Dolgopolov theksoi se ai humbi shumë shokë. “Unë nuk humba shumë njerëz shumë të afërt, por shumë u plagosën. Dëgjojmë për pjesëtarë të njësive të tjera, miq të miqve që vdesin. Sa më gjatë të zgjasë lufta, aq më shumë të vdekur”, tha ai.

“Ne kemi nevojë për armë dhe teknika të tjera për të fituar luftën. Ne nuk jemi në një situatë të mirë për momentin. Rusia ka avantazhin në më shumë njerëz dhe armë. A po bën bota mjaftueshëm? Unë mendoj se jo, mendoj se është e qartë deri më tani” – përfundoi ai./Lajmi.net/