Të Infektuar: 3508

Të Shëruar: 1902

Të Vdekur: 75

Speca të pjekur me hudhër dhe ajkë: Mrekulli e vërtetë nga furra

10:52 | 25 Korrik 2019

Perimet e pjekura në furrë apo në skarë japin aromë dhe shije të veçantë.

Përbërësit:

– 4 speca gogozhare;

– 50 ml vaj;

– kripë;

– piper;

– 2 thelpinj hudhre;

– 1 ajkë e thartë.

Përgatitja:

– Nxehni furrën në 200 gradë Celsius dhe enën për pjekje lyeni me vaj.

– Lani specat, qitni kripë dhe piper dhe vendosni në enë për pjekje.

– Piqni në furrë 35 – 40 minuta derisa specat pjesërisht të marrin ngjyrë të errët.

– Kur të piqen, lyeni me ajkë të thartë dhe qitni sipër hudhrën e grirë.

Ju bëftë mirë.