Sonte nis Festivali i Këngës në RTSH

Festivali i këngës në Radiotelevizionin Shqiptar nuk është vetëm arenë ku përballen vlerat e muzikës së lehtë shqiptare, por që prej vitit 2003 ai është i vetmi kompeticion që ka ekskluzivitetin e prezantimit të muzikës së lehtë shqiptare në Eurosong.

ShowBiz

21/12/2016 12:50

Surpriza pa fund, emocione dhe ethe konkurrence do të shoqërojnë tre netët e edicionit të 55-të Festivalit të RTSH, i cili do të mbahet në datat 21, 22 dhe 23 dhjetor në Pallatin e Kongreseve.
Organizatorët e festivalit kanë ftuar nga Kosova dy regjisorët e njohur Agron Vula dhe Astrit Idrizi.
Festivali i këngës në Radiotelevizionin Shqiptar nuk është vetëm arenë ku përballen vlerat e muzikës së lehtë shqiptare, por që prej vitit 2003 ai është i vetmi kompeticion që ka ekskluzivitetin e prezantimit të muzikës së lehtë shqiptare në Eurosong, shkruan Koha.net.
Në këtë edicion të 55-të, sopranoja shqiptare me famë ndërkombëtare Inva Mula do të jetë e ftuara e nderit .

Lista e pjesëmarrësve:

Albulena Jashari
“Fjalët ia lë zemrës”
Muzika: Marsela Çibukaj, Briz Musaraj
Teksti: Gerald Xhari
Classic Boys
“Dashuria për jetën”
Muzika: Endri Sina
Teksti: Saimir Braho
Dilan Reka
“Mos harro”
Muzika: Edmond Zhulali
Teksti: Agim Doçi
Edea Demaliaj
“Besoj në ëndrra”
Muzika: Fabian Asllani
Teksti: Edea Demaliaj
Xhejni Lito
“Shkon e Vjen”
Muzika & teksti: Indrit Lelo
Elson Braha
“Edhe një herë”
Muzika: Adrian Hila
Teksti: Pandi Laço
Erlind Zeraliu
“Dhimbja e gëzimit”
Muzika: Vasil Tole
Teksti: Florian Zyka
Fabiola Agalliu & Agnesa Çavolli
“Shkon e vjen”
Muzika & teksti: Sokol Marsi
Festina Mejzini
“Atje lart”
Muzika & teksti: Eriona Rushiti
Flaka Krelani
“Osiris”
Muzika & teksti: Qëndrim Krelani
Franc Koruni
“Macka”
Muzika & teksti: Franc Koruni
Genc Salihu
“Këtu”
Muzika & teksti: Genc Salihu
Lindita
“Botë”
Muzika: Klodian Qafoku
Teksti: Gerald Xhari
Linda Rukaj
“Vija e lumit”
Muzika & teksti: Linda Rukaj
Lorela
“Me ty”
Muzika: Alban Kondi
Teksti: Turjan Hyska
Luka & Serxhio Hajdini
“Koha plaket”
Muzika: Serxhio Hajdini
Teksti: Luka Hajdini
LYNX
“Sot”
Muzika & teksti: LYNX
Neki Emra
“Dashuri dhe urrejtje”
Muzika: Neki Emra
Teksti: Albatros Rexhaj
Orges Toçe
“Shi diamantesh”
Muzika & teksti: Orges Toçe
Rezarta Smaja
“Pse prite gjatë”
Muzika: Xhevdet Gashi
Teksti: Arsim Bujaku
Tiri
“Më zgjo”
Muzika: Enis Mullaj
Teksti: Sokol Marsi
Xhesika Polo
“Eva jam unë”
Muzika: Marko Polo
Teksti: Alex Seitaj
XUXI
“Metropol”
Muzika: Genti Lako
Teksti: Ana Gramo
Yll Limani
“Shiu”
Muzika & teksti: Yll Limani, Ilirjana Blakaj.