Sonte fillon Festivali i 55-të i Këngës në RTSH

Sonte (e mërkurë) nis nata e parë e edicionit të 55-të të festivalit të Këngës në Radio Televisionin Shqiptar.

ShowBiz

21/12/2016 18:09

Edhe këtë vit plot 24 knkurrentë do të garojnë për ta përfaqësuar Shqipërinë, në festivalin e madh të këngës, në “EuroSong 2017”.

Festivali zhvillohet në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, gjersa transmetohet drejtpërsëdrejti në kanalet shtetërore TVSH në Shqipëri, dhe RTK 1 në Kosovë, me fillim në ora 21:00.

Organizatorët e festivalit kanë ftuar nga Kosova dy regjisorët e njohur Agron Vula dhe Astrit Idrizi, gjersa e ftuar nderi në këtë edicion, është sopranoja e njohur shqiptare me famë botërore, Inva Mula.

Kjo është lista e pjesëmarrësve në edicionin e 55-të të Festivalit të RTSH-së:

Albulena Jashari
“Fjalët ia lë zemrës”
Muzika: Marsela Çibukaj, Briz Musaraj
Teksti: Gerald Xhari

Classic Boys
“Dashuria për jetën”
Muzika: Endri Sina
Teksti: Saimir Braho

Dilan Reka
“Mos harro”
Muzika: Edmond Zhulali
Teksti: Agim Doçi

Edea Demaliaj
“Besoj në ëndrra”
Muzika: Fabian Asllani
Teksti: Edea Demaliaj

Xhejni Lito
“Shkon e Vjen”
Muzika & teksti: Indrit Lelo
Elson Braha
“Edhe një herë”
Muzika: Adrian Hila
Teksti: Pandi Laço

Erlind Zeraliu
“Dhimbja e gëzimit”
Muzika: Vasil Tole
Teksti: Florian Zyka

Fabiola Agalliu & Agnesa Çavolli
“Shkon e vjen”
Muzika & teksti: Sokol Marsi

Festina Mejzini
“Atje lart”
Muzika & teksti: Eriona Rushiti

Flaka Krelani
“Osiris”
Muzika & teksti: Qëndrim Krelani
Franc Koruni
“Macka”
Muzika & teksti: Franc Koruni

Genc Salihu
“Këtu”
Muzika & teksti: Genc Salihu

Lindita
“Botë”
Muzika: Klodian Qafoku
Teksti: Gerald Xhari

Linda Rukaj
“Vija e lumit”
Muzika & teksti: Linda Rukaj

Lorela
“Me ty”
Muzika: Alban Kondi
Teksti: Turjan Hyska
Luka & Serxhio Hajdini
“Koha plaket”
Muzika: Serxhio Hajdini
Teksti: Luka Hajdini

LYNX
“Sot”
Muzika & teksti: LYNX

Neki Emra
“Dashuri dhe urrejtje”
Muzika: Neki Emra
Teksti: Albatros Rexhaj

Orges Toçe
“Shi diamantesh”
Muzika & teksti: Orges Toçe

Rezarta Smaja
“Pse prite gjatë”
Muzika: Xhevdet Gashi
Teksti: Arsim Bujaku
Tiri
“Më zgjo”
Muzika: Enis Mullaj
Teksti: Sokol Marsi

Xhesika Polo
“Eva jam unë”
Muzika: Marko Polo
Teksti: Alex Seitaj

XUXI
“Metropol”
Muzika: Genti Lako
Teksti: Ana Gramo

Yll Limani
“Shiu”
Muzika & teksti: Yll Limani, Ilirjana Blakaj.