Si ta mirëmbani lëkurën tuaj

Lekura eshte nje prej pjeseve me te nenvleresuara te trupit tone. Duhet te trajtohet si dikush i rendesishem ne jete; me respekt dhe mirembajtje konstante.

Lifestyle

24/06/2018 14:17

Per te pasur lekure te mire gjithe kohen, duhet te lani fytyren me ndonje krem per pastrim fytyror. A keni akne, kuja, etj., gjeni kremin qe ju pershtatet juve the lani cdo mbremje e mengjes pa perjashtime!

Eksfolijimi eshte nje hap i panjohur per disa por shume i rendesishem. Duhet hequr lekuren e vdekur qe poret te mos zgjerohen e te behen me te ekspozuara ndaj papastertise. Kur lani fytyren, masazhim i ngadalt por i forte ndihmon te siguroje qe qelizat e vdekura te gjejne parking tjeter dhe te mos jua mbushin poret me ndryesira qe me vone shkaktojne puqrra.

Pas larjes, gjithmone duhet perdorur krem qe mbane fytyren e shendetshme dhe te lagesht (pomade) qe te mos rri e thate apo te kete akses pluhuri ne pore. Nje krem te preferences dhe aromes me te favorizuar te tuajen rekomandohet per kete hap. Mos e teproni me sasi por as mos leni zona te fytyres te thata.

Perseriteni kete rutine 2 jave deri sa te adaptohet si ves ne jeten e perditshme.

TIP: Shperlani fytyren me uje te nxehte e pastaj te ftohte per te mbyllur poret. Kremi per kujdes te fytyres mund te aplikohet edhe per shpine per njerezit qe dojne te keni kujdes intensive per aknet e shpines. Makiazhin pastroni cdo nate dhe mos perdorni produkte pa afat ose te skaduara.