Si mund të kualifikohet Milani në raundin e 16-të?

10:54 | 25 Nentor 2021

Milani ende mund të kualifikohet në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve, por ata duhet të mundin Liverpool-in dhe të shpresojnë që Atletico Madrid të barazojë me FC Porton ose të dalë një grup shumë specifik rezultatesh.

Grupi B është tepër i ngushtë duke shkuar në ndeshjen e fundit, pasi Liverpool është fitues i grupit me 15 pikë nga 15 në dispozicion.

Pas tyre, FC Porto ka pesë, Milan dhe Atletico Madrid të dy nga katër.

Për të arritur në raundin e 16-të, Milanit do t’i duhej të mundte Liverpool-in në San Siro në ndeshjen e fundit, por kjo nuk mjafton.

Një barazim do të ishte rezultati ideal për ta, duke bërë një diferencë të qartë mes Milanit me shtatë, Porto gjashtë dhe Atletico Madrid pesë pikë.

Nëse Porto mund Atletin, atëherë do të shkojë në tetë pikë dhe Milani në rastin më të mirë mund të synojë vendin e tretë, që do të thotë kalim në Ligën e Evropës.

Nëse Atletico Madrid mund Porton, do të jetë në shtatë pikë së bashku me kuqezinjtë.

Ndarja e parë këtu është rekordi kokë më kokë, i cili është plotësisht i barabartë, sepse ata fituan nga një dhe shënuan nga dy gola secili.

Opsioni tjetër është diferenca e golave ​​dhe siç qëndrojnë gjërat tani, Milani ka një golavarazh prej -2 në krahasim me -3 të Atletit.

Megjithatë, është jashtëzakonisht afër dhe ende duhet të vendoset nga dy rezultatet përfundimtare.

Nëse Milani mposht Liverpoolin 1-0 dhe Atletico Madrid fiton 2-0 si mysafir ndaj Portos, gjithçka mund të zbresë në numrin e kartonave të skuadrave. /Lajmi.net/