Të Infektuar: 1147

Të Shëruar: 874

Të Vdekur: 30

Shefi i OBSH-së i përgjigjet akuzave të Trump për herë të parë

22:22 | 8 Prill 2020

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit të mërkurën mbrojti përgjigjen e organizatës ndaj pandemisë koronavirus, duke iu përgjigjur drejtpërdrejt kritikave të nivelit të lartë nga Presidenti Donald Trump.

Trump të martën kërcënoi të tërhiqte fondet amerikane për organizatën, që të kthehej më vonë e të bënte kritika të ngjashme, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

“Ju lutemi mos e politizoni këtë virus. Nëse dëshironi të keni ende trupa të vdekur, atëherë vazhdoni”, tha  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë shtypi në Gjenevë, Zvicër.

“Nëse nuk doni shumë më shumë vdekje, atëherë përmbajuni e mos e politizoni atë. Mesazhi im i shkurtër është: Ju lutem karantinojeni politizimin e Covid. Uniteti i vendit tuaj do të jetë shumë i rëndësishëm për të mposhtur këtë virus të rrezikshëm”, ka shtuar tutje ai.

Tedros përshkroi një afat kohor të veprimeve që organizata e tij ndërmori në përgjigje të krizës.

Në Ditën e Vitit të Ri, një ditë pasi Kina raportoi një numër rastesh në Wuhan që më vonë u kuptua se ishin të prekur nga koronavirusi i ri. Agjencia aktivizoi Ekipin e Mbështetjes për Menaxhimin e Incidenteve për të koordinuar reagimin e saj në seli, selinë rajonale dhe në nivelin e vendit, tha Tedros.

Më 5 janar, OBSH njoftoi të gjitha vendet anëtare për shpërthimin e ri dhe postoi lajmet për shpërthimin në faqen e internetit. Ajo më 10 janar publikoi një “paketë të plotë udhëzimesh” për vendet se si të zbulojnë dhe testojnë rastet e mundshme.

Në fund të janarit, pasi rastet e para të përhapjes së komunitetit u raportuan jashtë Kinës, OBSH “shpalli një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar, nivelin më të lartë të alarmit”, sipas Tedros.

Ekipi i Menaxhimit të Krizave të Kombeve të Bashkuara u aktivizua në fillim të shkurtit për të ndihmuar në përgjigjen ndaj virusit që më vonë do deklarohej si pandemik.

“Ne do ta bëjmë vlerësimin tonë duke identifikuar pikat e forta dhe të dobëta,” tha Tedros, duke shtuar se OBSH dëshiron të mësojë më shumë nga pandemia. /Lajmi.net/