SHBA-të dyshojnë në vërtetësinë e lajmit për plagosjen e Al Bagdadit

Forcat amerikane nuk kanë asnjë arsye të mendojnë se lideri i IS-it, Abu Bakr al Bagdadi është plagosur gjatë sulmeve ajrore muajin e kaluar në Irak, thuhet nga Pentagoni.

Bota

21/04/2015 23:03

Gazeta britanike Guardian, duke u thirrur në burime të afërta me IS, ka shkruar se Bagdadi është plagosur rëndë më 18 mars gjatë sulmeve ajrore.

Zëdhënësi i Pentagonit, Steve Warren u tha gazetarëve se informata e Guardianit është e “ricikluar”, sepse rrëfimi është nga marsi dhe se Bagdadi nuk ka qenë cak i sulmit më 18 mars.

“Asgjë nuk tregon kjo se Bagdadi është i plagosur ose i vrarë”, ka thënë Warren, transmeton agjencia AFP.