Serbët sërish dëshirojnë të provokojnë përmes vizitës në Gjakovë

Serbët nuk do të shkojnë në shërbime përkujtimore në varret e Gjakovës. Këtë e ka bërë të ditur përfaqësuesi i shoqatës së serbëve të Gjakovës, Gjokica Stanojeviq në një konferencë për gazetar të mbajtur në Beograd.

Lajme

13/02/2015 17:44

Në një takim me përfaqësues të Qeverisë së Serbisë dhe me disa të tjerë të Qeverisë së Serbisë, anëtarëve të kësaj shoqate u është thënë se mund të shkojnë, por për këtë duhet të vendosin individualisht.

Sipas tyre, të njëjtat propozime u janë dhënë edhe nga Ambasada e SHBA-ve në Prishtinë dhe nga UNMIK-u.

“Nuk do të lejojmë që çdo festë fetare, të na e kufizojë lirinë”, ka thënë Stanojeviq i cili ka shtuar se në festën e radhës, do të shkojnë në Gjakovë, transmeton lajmi.net.

Ndërkohë, vizita e planifikuar e kësaj shoqate, do të bëhet pas 6 janarit, vizitës e cila u përcoll me protesta të familjarëve të personave të zhdukur.

Menjëherë pas kësaj, deklarata e ish-ministrit për Kthim dhe Komunitete, Aleksandar Jabllanoviq, i cili i quajti protestuesit si “egërsira”, nxiti shumë reagime dhe protesta të dhunshme, pas të cilave, kryeministri Isa Mustafa u detyrua që ta shkarkojë atë nga pozita e ministrit.(lajmi.net)