Të Infektuar: 4307

Të Shëruar: 2095

Të Vdekur: 94

Rusia aprovon ilaçin që “po e vret koronavirusin për 10 ditë”

21:28 | 1 Qershor 2020

Rusia ka aprovuar një ilaç antiviral për të trajtuar koronavirusin dhe është gati të fillojë t’ua japë atë pacientëve të infektuar javën e ardhshme.

Ministria e Shëndetësisë në Rusi ka aprovuar medikamentin Avifavir, pas rezultateve premtuese të fazës së parë të provave klinike të ilaçeve, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Pacientëve me Covid-19 që iu dha medikamenti u rikuperuan përgjysmë më shpejt sesa ata që morën qetësues. Sipas statistikave, 90 përqind të pacientëve u shëruan brenda 10 ditëve, pohuan shefat e shëndetësisë.

Zyrtarët rus modifikuan një version të favipiravirit të ilaçit gjenerik, i krijuar për të trajtuar gripin në Japoni, për ta bërë atë posaçërisht për Covid-19.

Ata thanë se do të ndajnë formulën në nivel global, duke thënë se besojnë se është ilaçi më premtues anti-COVID-19 në botë.

Ndërkohë, 60,000 doza të kurës do të nisen në spitalet në Rusi gjatë muajit qershor. /Lajmi.net/