Rrëzohet helikopteri ushtarak në Afganistan, 17 të vdekur

Aksidenti i sotëm ishte një nga më të keq nga ushtria afgane që prej forcave amerikane dhe NATO përfundoi misionin e saj luftarak në Afganistan vitin e kaluar dhe ka vazhduar të mbështesë dhe të trajnuar ushtrinë afgane.

Bota

06/08/2015 11:53

Gjatë përplasjes së një helikopteri të ushtrisë afgane i cili është rrëzuar në jug të vendit, kanë mbetur të vdekur 17 njerëz, duke përfshirë pesë anëtarët të ekuipazhit, ka bërë të ditur policia afgane, transmeton lajmi.net.

Shefi i policisë në provincën Zabuk, Mirvajz Norzaj ka deklaruar se helikopteri i ushtrisë kombëtare afgane është rrëzuar sot në mëngjes në një zonë të largët të provincës.

Sipas tij, shkaku i aksidentit është i panjohur por pranoi se është duke u hetuar ky rast, shkruan AP. Ndërkaq është bërë e ditur se në këtë aksident kanë vdekur pesë anëtarë të ekuipazhit dhe 12 ushtarë.