Rita Ora rrëfen për vështirësitë që hasi pasi u largua nga Kosova për në Angli

Rita foli sërish për racizmin, teksa shembull mori refugjatët, saktësisht rastin e largimit të saj nga Kosova.

ShowBiz

09/06/2020 13:51

Rita Ora ditët e fundit iu bashkua thirrjeve kundër abuzimit të personave me ngjyrë, pas vrasjes së George Floyd në Amerikë, shkruan lajmi.net.

Këngëtarja, publikoi disa imazhe dhe video nga fëmijëria, ku shihej e lumtur duke vrapuar, ndërsa babai po i fliste në shqip.

Rita tha se kjo video është realizuar në vitin 1994 ku dukej e lumtur dhe shton se të gjithë e meritojnë lumturinë pavarësisht ngjyrës së lëkurës.

Ajo tha se kur prindërit vendosën që të largohen nga Kosova për në Angli për të ishte e vështirë të futej në shoqëri me të tjerët.

“Përshëndetje njerëz. Mendoj se arsyeja e këtij postimi është t’ju tregoj njerëz kur isha e vogël verën e korrikut 1994. Unë mendoj se thjesht u ndjeva e lirë duke parë këtë dhe doja ta ndaja. Pse e kam dashur aq shumë kamerën! Edhe si fëmijë! Shpresoj se kjo ju bën të buzëqeshni, thjesht shikoni jetën e një fëmije të ri pa kujdes. Kjo është ajo që të gjithë e meritojnë, të bardhë, me ngjyrë, portokalli, të gjelbër, çdo ngjyrë që i vini emrin! një refugjat, një shans për të pasur një jetë të mirë dhe një mundësi për të qenë të lumtur. Gjërat e thjeshta të të ndjehurit të sigurt të shkoni në një park duke ngrënë një akullore TË QENIT FËMI PA KUJDES. Këto janë kujtimet që ne i vlerësojmë. Ky është momenti që na krijon ne që të bëhemi si të rritur, le t’u japim njerëzve një mjedis të jashtëzakonshëm për të qenë fëmijë brenda dhe duke u rritur. Kur prindërit e mi vendosën të transferohen në Angli nga Kosova ishte e vështirë. Mbaj mend që duhej të shihja dhe të dëshmoja disa gjëra vetëm kështu që unë të mund të futesha në mënyrë që vajza refugjate të mund të bashkëpunonte me vajzat në lojën e skive, me litar në shesh lojërash (kështu e kam quajtur atë!), Por kur isha në atë park isha e lirë. Racizmi, si trajtohen emigrantët, refugjatët! Ne nuk mund të justifikohemi nga ngjyra e lëkurës sonë ose nga jemi, ne jemi një racë. Raca njerëzore. Sidoqoftë ju dua njerëz, këta janë vetëm 2 centët e mi. Shpresoj të buzëqeshni sot. Jepuni fëmijëve një park që të ndjehen të lirë. Faleminderit. E juaja përgjithmonë Rita”, ka shkruar ajo. /Lajmi.net/

https://www.instagram.com/p/CBNmI4lD8Ql/