Molliqaj-Qeverisë: Inflacioni në Kosovë është sikur në gjendje lufte, protestën kanë me pas si përgjigje

Dardan Molliqaj, kryetar i Partisë Socialdemokrate, ka reaguar rreth reduktimeve në energji që kanë filluar nga dita e sotme. Molliqaj përmes një postimi në Facebook, ka thënë se terri sot nuk është sikur ai i viteve të pasluftës, pasi që ai na vjen me shije të propagandës, shkruan lajmi.net. “Të barabartë në terr, Albini është…

Lajme

15/08/2022 16:17

Dardan Molliqaj, kryetar i Partisë Socialdemokrate, ka reaguar rreth reduktimeve në energji që kanë filluar nga dita e sotme.

Molliqaj përmes një postimi në Facebook, ka thënë se terri sot nuk është sikur ai i viteve të pasluftës, pasi që ai na vjen me shije të propagandës, shkruan lajmi.net.

“Të barabartë në terr, Albini është i të gjithëve. Terri sot nuk është sikur ai i viteve të pas luftës. Na vjen me shije të propagandës: terri është i barabartë për të gjithë.  Kosovës iu kthyen reduktimet pas afro 15 vitesh. Reduktime verës. Nëse dikush iu tregon se Qeveria s’ka faj, meqë kriza e çmimeve është globale, mos e kundërshtoni, vazhdojeni arsyetimin. Jo vetëm qe kriza është globale dhe e shkaktuar nga lufta e Ukrainës. Vetë lufta në Ukrainë është shkaktuar për t’i ngritur çmimet, ashtu që pas ngritjes së çmimeve Qeveria Kurti të ngulfatet nga brenda dhe të rrëzohet”, ka thënë ndër tjerash Molliqaj.

Tutje ai ka shtuar se inflacioni në Kosovë është sikur në gjendje lufte dhe se qeveria rrinë e strukur.

Postimi i plotë:

Të barabartë në terr, Albini është i të gjithëve

Terri sot nuk është sikur ai i viteve të pas luftës. Na vjen me shije të propagandës: terri është i barabartë për të gjithë.

Kosovës iu kthyen reduktimet pas afro 15 vitesh. Reduktime verës. Nëse dikush iu tregon se Qeveria s’ka faj, meqë kriza e çmimeve është globale, mos e kundërshtoni, vazhdojeni arsyetimin. Jo vetëm qe kriza është globale dhe e shkaktuar nga lufta e Ukrainës. Vetë lufta në Ukrainë është shkaktuar për t’i ngritur çmimet, ashtu që pas ngritjes së çmimeve Qeveria Kurti të ngulfatet nga brenda dhe të rrëzohet.

Kush po përballet me reduktime, meqë kriza qenka globale? Si bëhet që Shqipëria e ka shpenzimin më të madh verës, por atje s’ka reduktime. Pse nuk ka reduktime në Maqedoni, në Mal te Zi ose n’Serbi? Apo të gjithë janë pjesë e komplotit imperialist të bashkuar kundër Albinit?!

Bukur fort, qenka gjendje e trashëguar nga qeverisjet e mëparshme. Ky argument rrinë veç nëse presupozojmë  që njerëzit nuk kanë madje as memorie afatshkurtër. Reduktimet erdhën me këtë Qeveri. Ndryshim, apo jo?!

Qeverisja dorështrënguar nuk është as e majtë as zhvillimore. Këta i ruajnë paratë për ditët e zeza kur vetë ndihen të rrezikuar. Dhe pas secilit problem presin, ka edhe më keq. Paradoksalisht, duke bërë kështu po ia ofrojnë vetes ditët e vështira.

Inflacioni në Kosovë është sikur në gjendje lufte. Qeveria rrinë e strukur. Energjia është shtrenjtuar. Tash edhe reduktime. Shpejt pritet ngritja tjetër e energjisë. Çmimet e mallrave pastaj.

Nëse asgjë nuk bjerë nga gjithë këto ngritje, kjo mungesë qeverinë e ka adresë. Diçka duhet me ra këtu, borxh nuk iu kemi. Udhëzimet për përdorim të qebeve, protestën kanë me pas si përgjigje. /Lajmi.net/