Realizohet dokumentari për jetën dhe veprën e Bruce Lee

Bruce Lee përkujtohet në dokumentarin "Be Water",

ShowBiz

06/06/2020 12:08

“Be Water” dëshmon një shtesë të shkëlqyeshme në formacionin e rrjetit të dokumentarëve për të mbushur boshllëkun sportiv, duke ekzaminuar trashëgiminë e yllit të arteve marciale dhe shtegun qarkullues, të dëmtuar nga diskriminimi që ai ndoqi gjatë karrierës së tij, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Si një pjesë e vogël e aktorëve dhe muzikantëve që vdiqën të rinj – nga James Dean e deri te Marilyn Monroe – miti i Lee është nxitur nga vdekja e tij e parakohshme në 32 vjeç, në pragun kur “Enter the Dragon” ishte duk u bërë një hit i madh.

Filmi ofroi një perspektivë marramendëse për ta kthyer Lee në një yll në Shtetet e Bashkuara pas zhgënjimit që ai duroi kur trokiti në Hollivud, duke bashkëvepruar në “The Green Hornet” përpara se të bëhej një instruktor i arteve marciale për yjet.

“I thyer”, siç thotë gruaja e tij Linda, u ndje ai kur e humbi rolin kryesor në serialin televiziv “Kung Fu”, Lee u kthyer në vitin 1971 në Hong Kong, ku edhe u rrit para se të largohej si 18-vjeçar.

Fakti që ai nuk jetoi për ta shijuar momentin e ngritjes së famës është në vetvete një tragjedi, ku aktori pësoi një hemorragji të trurit, pasi mori ilaçe për dhimbje koke të migrenës.

Goditja e historisë së Lee, megjithatë, supozon një aspekt kohor në momentin e tanishëm, duke nxjerrë në pah përpjekjen e tij për të shkelur një sistem në Hollivud me një histori të padurueshme “të verdhë” – duke hedhur aktorët e bardhë si personazhe aziatikë – duke e shtyrë atë të shqetësohet se ai “nuk mund të bëhet idhull për Kaukazianët “.

Këto pengesa janë nënvizuar në kujtimet nga bashkëkohësit si aktorja Nancy Kwan.

Me regji nga Bao Nguyen “Be Water”  përshkruan filozofinë e aktorit të arteve marciale, përdor një taktikë interesante, duke intervistuar subjekte të zërit, duke i treguar pastaj në fund.

Ajo sjell një kontakt personal në histori – me gruan, vajzën dhe vëllanë e Lee në mesin e atyre që janë paraqitur – ndërsa mban vetë burrin përpara dhe qendër.

Ka edhe intervista me anëtarët e ekipit “Enter the Dragon”, të shoqëruara nga pamjet e linjave që qarkullojnë në bllok kur filmi u publikua në Los Angeles.

“Ai nuk jetoi sa duhet për të parë ngritjen,” tha producenti “Dragon” Andre Morgan.

“Be Water” sjell sekuenca të luftimit të Lee, duke folur për jetën e tij të shkurtër, por hijen e gjatë.

Premiera e “Be Water” do të transmetohet më 7 qershor në orën 9 të mëngjesit në ESPN. /Lajmi.net/