Rasti i shantazhit seksual: Karim Benzema shpallet fajtor dhe dënohet me një vit burg

10:12 | 24 Nentor 2021

Këtë të mërkurë, gjykata penale e Versajës e shpalli fajtor sulmuesin e Real Madridit, Karim Benzema për bashkëpunim në veprën e tentativës së shantazhit dhe e dënoi atë me një vit burg me kusht dhe një gjobë prej 75,000 euro.

Më shumë se gjashtë vjet pas fillimit të aferës së seks-kasetave të Mathieu Valbuena dhe gati një muaj pas gjyqit penal, Karim Benzema më në fund është fiksuar në fatin e tij.

Gjykata penale e Versajës dha vendimin të mërkurën. Në mungesë gjatë takimit, francezi shpallet fajtor për bashkëpunim në veprën e tentativës së shantazhit dhe dënohet me një vit burg me kusht dhe 75,000 euro gjobë.

“Karim Benzema u përfshi personalisht me këmbëngulje në përpjekjen për të bindur Mathieu Valbuena të takonte njeriun e tij të besimit”, sqaroi gjykata.

Për kujtesë, prokurori kishte kërkuar dënimin me dhjetë muaj burg me kusht dhe 75 mijë euro gjobë ndaj sulmuesit të Real Madridit. Ky bindje nuk duhet të kërcënojë rikthimin e tij në skuadrën franceze siç kujtoi Noël Le Graët pak javë më parë.

Katër të pandehurit e tjerë, Axel Angot, Mustapha Zouaoui, Younes Huass dhe Karim Zenati u shpallën gjithashtu fajtorë./Lajmi.net/