Të Infektuar: 102.742

Të Shëruar: 89.141

Të Vdekur: 2.105

Publikohet lista e plotë e nominimeve në SAG Awards

17:45 | 8 Shkurt 2021

Foto: Instagram

U publikua lista e nominimeve të SAG Awards,

Filmat që kryesojnë në performancën e jashtëzakonshme nga një kast në një film janë “Da 5 Bloods”, “Black Raundy’s Black Bottom”, “Minari”, “One Night in Miami” dhe “The Trial of the Chicago 7”, shkruan Variety.

Në garën e aktores kryesore femër, do të garojnë Amy Adams, Viola Davis, Vanessa Kirby, Frances McDormand dhe Carey Mulligan; ndërsa gara për aktorin mashkull është në mes Riz Ahmed, Chadwick Boseman, Anthony Hopkins, Gary Oldman dhe Steven Yeun, transmeton lajmi.net.

Veçanërisht, Boseman mori dy nominime pas vdekjes, për aktorin kryesor në ““Ma Rainey’s Black Bottom” dhe për aktorin më të mirë në rol dytësor për “Da 5 Bloods”.

Si rezultat i pandemisë, SAG Awards që zakonisht mbahen në janar, sivjet do të zhvillohet në prill. Ceremonia do të transmetohet në TNT dhe TBS në orën 18:00 PT/9 pasdite ET.

Lista e plotë e nominimeve:

Performancë e jashtëzakonshme nga një kast në një film

“Da 5 Bloods” (Netflix)

“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

“Minari” (A24)

“One Night in Miami” (Amazon Studios)

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktore femër në një rol kryesor

Amy Adams (“Hillbilly Elegy”)

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Performanca e jashtëzakonshme nga një aktor mashkull në një rol kryesor

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Steven Yeun (“Minari”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktore femër në një rol dytësor

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”)

Youn Yuh-Jung (“Minari”)

Helena Zengel (“News of the World”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktor mashkull në një rol dytësor

Chadwick Boseman (“Da 5 Bloods”)

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)

Jared Leto (“The Little Things”)

Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një ansambël në një seri dramatike

“Better Call Saul”

“Bridgerton”

“The Crown”

“Lovecraft Country”

“Ozark”

Performancë e jashtëzakonshme nga një ansambël në një serial komedi

“Dead to Me”

“The Flight Attendant”

“The Great”

“Schitt’s Creek”

“Ted Lasso”

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktore femër në një dramë

Gillian Anderson (“The Croën”)

Olivia Colman (“The Crown”)

Emma Corrin (“The Crown”)

Julia Garner (“Ozark”)

Laura Linney (“Ozark”)

Performanca e jashtëzakonshme nga një aktor mashkull në një dramë

Jason Bateman (“Ozark”)

Sterling K. Broën (“This Is Us”)

Josh O’Connor (“The Croën”)

Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)

Rege-Jean Page (“Bridgerton”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktore femër në një serial komedi

Christina Applegate (“Dead to Me”)

Linda Cardellini (“Dead to Me”)

Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)

Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktor mashkull në një serial komedi

Nicholas Hoult (“The Great”)

Dan Levy (“Schitt’s Creek”)

Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)

Jason Sudeikis (“Ted Lasso”)

Ramy Youssef (“Ramy”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktore femër në një film televiziv ose mini-serial

Cate Blanchett (“Mrs. America”)

Michaela Coel (“I May Destroy You”)

Nicole Kidman (“The Undoing”)

Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)

Kerry Washington (“Little Fires Everyëhere”)

Performancë e jashtëzakonshme nga një aktor mashkull në një film televiziv ose mini-serial

Bill Camp (“The Queen’s Gambit”)

Daveed Diggs (“Hamilton”)

Hugh Grant (“The Undoing”)

Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)

Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”)

Performancë e shquar nga një ansambël në një film

“Da 5 Bloods”

“Mulan”

“Neës of the World”

“The Trial of the Chicago 7”

“Wonder Woman 1984”

Performancë e shquar nga një ansambël në një film komedi ose dramë

“The Boys”

“Cobra Kai”

“Lovecraft Country”

“The Mandalorian”

“Westworld”./Lajmi.net/