Pse duhet të pini ujë me limon?

Limoni ka shumë të mira shëndetësore. Përmban substanca të tilla si acid citrik, kalcium, e vitaminë C. Mësoni cilat janë përfitimet.

Lifestyle

02/10/2013 12:45

Tretja: Uji me limon tret toksina në trup. Vitaminat dhe mineralet janë të larta në limon, të cilat ndihmojnë për t’i tharë toksinet e pranishme në sistemin e tretjes. Parandalon djegien nga dielli dhe fryrjen e barkut. Për të përmirësuar lëvizjen e zorrëve tek pacientët që kanë kancer, mjekët sugjerojnë të pinë sa më shumë ujë me limon.

Pastron sistemin: Uji me limon ndihmon qe t’i pastrojë toksinat e padëshiruara dhe materialet të cilat mund ta bllokojnë urinën. Duke pirë ujë me limon çdo mëngjes mund ta përshpejtojë normën e urinimit në trup. Me këtë urinim të shpejt, e ndihmon që të mbajë  taktin urinar të shëndetshëm.

Lëkur të pastër: Vitamina C dhe antioksidantët ndihmojnë që të bëjnë parandalimin e rrudhave në lëkurë. Vitamina është  shumë e rëndësishme që të mbahet në lëkurë. Limoni ka disa përmbajtje të cilat ndihmojnë për t’i mbytur disa baktere që shkaktojnë puçrra në fytyrë.

Përmirëson disponimin tuaj:  Njerëzit marrin energjinë prej molekulave dhe atomeve në ushqim.  Limoni gjithashtu ka veti humori. Era e limonit shndrit disponimin  tuaj dhe aktivizon mendjen. Gjithashtu redukton ankthin dhe depresionin.

Shërim dhe frymëmarrje të freskët:  Ndihmon në shërimin e plagëve të shpejta. Limona ka fuqi ushqyese e cila ndihmon forcimin e kockave dhe indeve lidhëse. Ju kursen nga dhimbja e dhëmbit dhe inflamacionin e mishrave. Mos i pastronit dhëmbët pasi të pini ujë me limon, sepse kjo mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve. Më mirë është te pini një herë ujë me limon, e pastaj t’i pastronit dhëmbët ose pritni pak minuta pastaj pastroni.

Humbje në peshë:  Limon përmban disa fibra që ndihmojnë ta kontrollojnë urinë tek njeriu. Disa hulumtime tregojnë se kjo ndihmon për humbjen e peshës në mënyre më të shpejtë. Filloni ditën duke pirë ujë me limon sepse është shume e dobishme për humbjen e peshës, duke qenë se redukton yndyrën ne trup.