Prokuroria fton për të dëshmuar Metën, Ramën, Tahirin, Berishën…

Pas deklarimeve të dhëna nga deputeti Tom Doshi, Prokuroria për Krime të Rënda ftoi zyrtarisht për të marrë dëshmi nga zyrtarët më të lartë të shtetit dhe persona të tjerë, për të cilët Doshi është shprehur se kanë dijeni për çështjen që ai ka denoncuar.

Lajme

05/03/2015 19:46

Prokuroria njoftoi se ka ftuar për të dhënë deklarimet e tyre ditën e premte: kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta, kryeministrin Edi Rama, ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, deputetin Mark Frroku, deputetin e PD-së, Mhill Fufi, Eugen Beçin, ish-drejtues i Prokurorisë për Krime të Rënda, aktualisht i komanduar drejtues i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan.

Por kësaj liste i shtohet edhe ish-kryeministri Sali Berisha, ftesën për të cilin Prokuroria e Krimeve të Rënda e argumenton me faktin se ka ardhur pas deklarimeve publike të bëra në sallën e Kuvendit ditën e enjte, të cilat mund të jenë të vlefshme për këtë hetim.

Emri që tërheq më shumë vëmendje në këtë listë është ai i deputetit Mark Frroku, pasi të gjithë personat e ftuar nga Prokuroria janë përmendur në një rrethanë apo tjetër në këtë ngjarje.

I kontaktuar në telefon nga Top Channel, deputetit Frroku është shprehur se dijeninë për ftesën e Prokurorisë e ka marrë nëpërmjet medias. I pyetur nëse ka pasur dijeni për këtë ngjarje, Frroku është shprehur se nuk ka ditur asgjë deri në momentin që ajo u bë publike nga Tom Doshi.

“Nuk kam dijeni fare për këtë ngjarje, ose thënë më ndryshe, kam dijeni aq sa kanë gjithë shqiptarët pasi e kam mësuar atë kur është bërë publike në media”, tha për Top Channel deputeti Frroku.