Presidentja e Kroacisë: Shesheli të dënohet me burg për shkeljen e flamurit kroat – Lajmi.net
Presidentja e Kroacisë: Shesheli të dënohet me burg për shkeljen e flamurit kroat
Autori: Lajmi.net LajmePolitikëRajoni 17:51, 19 April 2018
Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviq, deklaroi sot se me skandalin e liderit të Partisë Radikale serbe, Vojisllav Sheshel, raportet në mes të Serbisë dhe Kroacisë janë cënuar seriozisht.

“Serbia duhet ta qartësojë nëse Shesheli e ka bërë me të vërtetë atë që ai ka thënë. Nëse vërtetohet se ai ka shkelur mbi flamurin e Kroacisë, duhet të dënohet me ligjet përkatëse. Dënimi për akte të tilla në Serbi është deri në tre muaj burg ose me para”, citohet të ketë thënë presidentja kroate, transmeton lajmi.net.

Kitaroviq gjithashtu u shpreh se ajo shpreson se ky akt nuk do të shkaktojë pasoja tjera dhe luftë të mëtejshme verbale mes Kroacisë dhe Serbisë.

Ajo deklaroi se raportimet që gjatë vizitës së Vuçiqit në Beograd nga persona të ndryshëm është djegur flamuri serb, nuk qëndrojnë dhe se këtë mund ta vërtetojnë edhe deklaratat e Ambasadës serbe në Kroaci./Lajmi.net/

Lexoni edhe:

Rritën tensionet pas shkeljes së flamurit nga Sheshel: Kryeministri kroat nuk ia hap telefonin Bërnabiqit

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO