Të Infektuar: 2991

Të Shëruar: 1644

Të Vdekur: 54

Presidenti Trump me koment të çuditshëm: Kurdët nuk janë melaqe

17:39 | 16 Tetor 2019

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë që kurdët të cilët i braktisi “nuk janë melaqe” derisa përpiqej të mbronte vendimin e tij për të lejuar ofensivën turke ndaj tyre.

Komentet nga presidenti amerikan vijnë pavarësisht që forcat kurde ishin aleatë afatgjatë të amerikanëve dhe luajtën rol kyq në mposhtjen e ISIS-it.

Ai po ashtu tha se është në rregull që Rusia po ndihmon regjimin e Bashar al Assadit, shkruan Independent.

Trump më tej deklaroi se imponimi i sanksioneve amerikane ndaj ekonomisë turke ishte më mirë se sa të luftonte në Lindje të Mesme.

Forcat kurde pasi u braktisën nga amerikanët u detyruan të bënin pakt me Sirinë e Assadit për t’u mbrojtur nga agresioni turk. Nga kjo marrëveshje atyre iu desh t’i dorëzonin dy qytete, Manbixhin dhe Kobanen.