Të Infektuar: 10419

Të Shëruar: 6058

Të Vdekur: 341

Premiera e “Game of Thrones” përcakton fazën për udhëtim të egër në finale

7:38 | 15 Prill 2019

“Game of Thrones” është rikthyer për sezonin e tetë.

Sezoni i parafundit i “Game of Thrones” u përcaktua gjerësisht nga sjellja e personazheve kyç – disa takime për herë të parë, të tjerë u ribashkuan pasi kishin duruar tundimet tronditëse.

Përfundimi i sezonit 8 ngriti atë dinamikë në mënyrë emocionuese, si forca të marshallit për betejën e parashikuar midis legjioneve të gjalla dhe të padrejta të Mbretit të Natës.

Natyrisht, falja e këtyre aleancave nuk do të vijë lehtë, me shumë dyshime dhe mosbesim të spërkatur gjatë gjithë kohës. Por mantra, përsëritur nga karaktere të ndryshëm në mënyra të ndryshme, ishte si Tyrian (Peter Dinklage) e tha: “Ne duhet të luftojmë së bashku tani, ose të vdesim”, raporton “CNN”, transmeton lajmi.net.

Në mënyrë të ngjashme, Jon Snow (Kit Harington) kërkoi të mbronte Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) nga bashkatdhetarët e tij të kujdesshëm në veri, duke thënë se në betejën e ardhshme, “Pa të, nuk kemi asnjë shans”.

Pavarësisht nga mënyra e sjelljes së çiftit, dita e bukur e kalërimit të dragonjve së bashku, premiera e bëri me guxim Snowin të vetëdijshëm për zbulimin më të madh të programit – dmth. Se ai ka një pretendim legjitim për t’u bërë mbret i Westeros, një zbulesë që hedh besnikërinë e tij ndaj Daenerys më të pamëshirshëm në dyshim, dhe kjo mund të ketë pasoja të mëdha për atë që po fryn në Fronin e Hekurt.

Ndërkohë, një person që shkon kundër grurit të përbashkët, mbetet Cersei (Lena Headey, në kohën më të mirë të saj), e cila nuk duket sikur sheh shumë nga bota për sa kohë që mbaron.

Një nga ankesat për sezonin e kaluar ishte se ajo u zhvendos shumë shpejt, që personazhet arritën të kalonin distancën midis lokaleve në kohë rekord.

Për të gjitha ato që ndodhën në hapësin – dhe shumë e bëri – kishte ende një ndjenjë se ky episod në thelb i ngriti copat, me mjeshtëri, për atë që do të vijë, me kombinimin e rrehjeve të karakterit dhe spastrimit epik që shikuesit kanë ardhur presin nga seria.

“Thrones” është një kafshë e ngathët, dhe është ende e mundur që shfaqja të mos jetë në gjendje të qëndrojë në ulje. Por nëse premiera është ndonjë udhëzues, si Jon dhe Daenerys, pesë episodet e mbetura premtojnë të jenë një udhëtim i vërtetë i egër. /Lajmi.net/