Policia arrestoi tifozin e Man United që kishte veshur një fanellë skandaloze

Një tifoz i Manchester United u arrestua në ‘Wembley’ pasi u pa i veshur me një fanellë jashtëzakonisht fyese duke tallur katastrofën e Hillsborough. Mbështetësi u fotografua në rrjetet sociale me një fanellë të Unitedit që kishte numrin 97 në anën e pasme, së bashku me fjalët “nuk mjafton”. Numri është një referencë për numrin…

Sport

04/06/2023 22:32

Një tifoz i Manchester United u arrestua në ‘Wembley’ pasi u pa i veshur me një fanellë jashtëzakonisht fyese duke tallur katastrofën e Hillsborough.

Mbështetësi u fotografua në rrjetet sociale me një fanellë të Unitedit që kishte numrin 97 në anën e pasme, së bashku me fjalët “nuk mjafton”.

Numri është një referencë për numrin e tifozëve të Liverpool-it që u vranë në katastrofën në stadiumin e Sheffield Wednesday në 1989.

Policia e Met ka konfirmuar se personi i paidentifikuar u arrestua pasi fotografia iu soll në vëmendje.

Ata shkruan në Twitter: “Ne jemi të vetëdijshëm për këtë dhe kemi punuar në mënyrë proaktive me zyrtarët në @wembleystadium për të identifikuar individin. Ai është arrestuar nën dyshimin për shkelje të rendit publik dhe është dërguar në mbajtje”.

Një deklaratë nga Aleanca për Mbështetjen e të Mbijetuarve të Hillsborough në Twitter falënderoi FA, policinë e Met dhe stafin e sigurisë së ‘Wembley’ për trajtimin kaq të shpejtë me tifozin dhe gjithashtu shpresonte se arrestimi i tij do të pengonte të tjerët nga akte të ngjashme.

Ata thanë: “Ky le të jetë një paralajmërim për këdo tjetër që mendon të bëjë diçka të ngjashme. Dhe kjo vlen për përdorimin e çdo tragjedie.”

Ata nënshkruan deklaratën e tyre duke bërë thirrje për veprime të forta, duke thënë: “Le të shpresojmë se sistemi i drejtësisë mund të jetë sa më i shpejtë për këtë akt urrejtjeje. Ne gjithashtu dëshirojmë të falënderojmë mesazhet e mbështetjes që kemi marrë nga të gjithë tifozët e vërtetë të Manchester United. dhe tifozë nga klube të tjera për mbështetjen e tyre.”

FA ka bërë thirrje më parë për t’i dhënë fund të ashtuquajturave brohoritje të tragjedisë, mes këngëve fyese për Hillsborough, fatkeqësisë në stadiumin Heysel dhe rrëzimit ajror të Mynihut./Lajmi.net/