Pini ujë limoni çdo ditë, por mos bëni gabimin që bëjnë miliona të tjerë

Miliona njerëz në mbarë botën pijnë një gotë ujë limoni çdo mëngjes.

Lifestyle

04/04/2018 12:25

Kjo rutinë i dobishëm mbron në mënyrë efektive kundër sëmundjeve të ndryshme dhe kushteve shëndetësore, pasi ajo është e pasur me vitamina dhe ushqyes të tjerë.

Këto përforcojnë sistemin imunitar dhe vajrat esenciale dhe antioksidantët në limon nxisin shëndetin e përgjithshëm në shumë mënyra.

Limonat janë një armë e fuqishme natyrale kundër infeksioneve bakteriale, dhe trajtojnë dispepsi, trupin e alkalizuar dhe përmirësojnë pamjen e lëkurës.

Sidoqoftë, shumë njerëz shpesh bëjnë një gabim të madh dhe nuk e përdorin shurdhin e limonit, që është pjesa më e shëndetshme e frutit.

Ja se si duhet të përgatisim ujë limoni dhe të shijoni të gjitha përfitimet shëndetësore:

Pritini gjysmën e limonit, shtypni gjysmën në një gotë dhe ngrini lëkurën. Pastaj shtoni ato në gotë me lëng limoni dhe shtoni ujë. Ekspertët thonë se uji i butë me limon do të përmirësojë tretjen dhe parandalimin e spikes së insulinës që mund të shkaktojnë diabetin.

Nëse filloni të pini ujë limoni çdo mëngjes, do t’ju ndihmojë të humbni peshë, të trajtoni dispepsi dhe të stimuloni traktin gastrointestinal.

Gëzoni këtë pije të dobishme çdo ditë dhe përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm! /Lajmi.net/