Pini çaj banane për gjumë më të mirë

Në qoftë se vuani nga pagjumësia duke mos fjetur të paktën 7 orë gjumë gjatë natës, duhet të dini se ky problem shkaktohet nga stresi, depresioni dhe ankthi.

Lifestyle

13/06/2016 16:50

Qetësuesit apo pilula të ngjashme, nga një zgjidhje e mirë për problemin tuaj, mund të kthehen në një faktor të rrezikshëm dhe mund të përkeqësojnë situatën, duke ju çuar në gjumë të dobët ose pagjumësi.

Ky çaj i përgatitur nga bananet mund të bëjë mrekulli për problemin tuaj!

Bananet, së bashku me lëkurën e tyre, janë të larta në magnez dhe kalium. Magnezi është jashtëzakonisht e dobishëm në rastin e çrregullimeve të gjumit dhe siguron relaksim.

Sigurohuni që të përdorni 100% banane organike, të cilat janë të pastër nga kimikatet dhe pesticidet.

Ky çaj është i thjeshtë për t’u përgatitur, ju keni nevojë për vetëm 10 minuta, dhe duhet ta konsumoni atë para se të shkoni për të fjetur.

Përbërësit:

1 banane organike

Një tenxhere të vogël me ujë

Një shkop kanellë

Metoda e përgatitjes:

Së pari prisni skajet e bananes, zhvisheni atë dhe vendoseni në një tenxhere me ujë të vluar, së bashku me lëvozhgën. Lëreni të vlojë për 10 minuta, dhe pastaj kalojeni në kullorëse. Shtojini pak kanellë dhe pijeni para se të shkoni për të fjetur. Çaj banane është një mënyrë shumë e mirë për të trajtuar problemet e gjumit, ajo është plotësisht e natyrshme, e sigurt, dhe e dobishme.