Pilulat kontraceptive ende nxisin kancerin e gjirit – Lajmi.net
Pilulat kontraceptive ende nxisin kancerin e gjirit
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 21:57, 10 April 2018
Pilulat e reja kontraceptive të cilat aplikohen në dozë më të ulët, rrisin rrezikun e kancerit të gjirit.

Kështu kanë bërë të ditur hulumtues në nga universiteti i Harvardit, ndërsa raporti shton se pajisjet e e hormoneve, si unazat vaginale, implantet dhe disa IUDs gjithashtu rrisin rrezikun nga ajo sëmundje , por jo në një nivel sikurse pilulat, njofton Klan Kosova.

Ndonëse është shfaqur rrezikshmëri, mjekët potencojnë se jo të gjitha gratë braktisin piluat kontraceptive për shkak të frikës nga kanceri.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO