Pasi nuk i’u dha Topi i Artë, Polonia po mendon ta nderojë Lewandowskin me një dhuratë të pazakontë

17:29 | 3 Dhjetor 2021

Sulmuesi i Bayern Munichut, Robert Lewandowski do t’i jepet një top nderi kripe nga qyteti polak i Wieliczka, pasi humbi fitimin e Topit të Artë këtë javë.

33-vjeçari ka pasur një 2021 të shkëlqyer, pasi ka gjetur rrjetën në 53 raste për Bayernin, i cili fitoi titullin e tyre të nëntë radhazi në Bundesligë në maj.

Megjithatë, kjo nuk ishte e mjaftueshme për t’i fituar atij Topin e Artë të parë, pasi ai u mposht me çmimin individual nga Lionel Messi.

Shoku i skuadrës së Lewandowskit, Thomas Muller, shkoi në LinkedIn për të kritikuar vendimin për t’ia dorëzuar çmimin Messit dhe ai nuk është i vetmi i zhgënjyer nga vendimi.

Në Poloni, këshilltari i qytetit të Wieliczka, Kamil Jastrzebski, është zotuar të nderojë Lewandowskin në një mënyrë të pazakontë pas mospërfilljes së tij të fundit.

Duke iu referuar votimit për Topin e Artë, Jastrzebski shkroi në Twitter, siç raportohet nga Goal: “Ka pasur një padrejtësi të madhe dhe Robert Lewandowski është bërë viktimë e saj.

“Prandaj – si anëtar i Wieliczka-s – propozoj që qyteti të shpallë simbolikisht se Lewy është futbollisti më i mirë në botë.

“Wieliczka në fakt do të bëjë diçka që disa dhjetëra orë më parë supozohej të ishte vetëm një shaka për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, domethënë do të njohë simbolikisht Lewandowskin si lojtarin numër 1 në botë.

“Ka pasur edhe një propozim për të zgjeruar idenë time. Disa njerëz duan t’i japin kapitenit të ekipit tonë një Top të Kripur. Në të kaluarën kripa quhej “ari i bardhë”, ndaj ka edhe bazë historike dhe gjeografike.’

Lewandowski gjithashtu ishte për të ardhur keq që nuk fitoi Topin e Artë në 2020, pasi e kishte çuar Bayernin drejt lavdisë së Ligës së Kampionëve vetëm që organizatorët e ceremonisë vjetore të anulonin ngjarjen për shkak të pandemisë Covid-19. /Lajmi.net/