Pas Kosovës, pavarësia eventuale e Skocisë, katastrofë për Evropën

Peter Martino, nga Instituti për politikë, GateStone ka publikuar një artikull ku analizon pasojat e mundshme nga ndarje e Skocisë. Ai përmend se Skocia do të ishte një argument i fortë për Rusinë për marrje territoresh nga shtete fqinje, ku jetojnë rusë. 

Bota

15/09/2014 17:34

E në shumë raste, Martino përmend Kosovën si një pretekst për shumë ndryshime kufijsh që po bën Rusia. Por a mundet që Kosova dhe një ndarje e Skocisë nga Britania e Madhe të jenë argumente për ndarje të reja në Evropë?, transmeton reporteri.net 

Lexojeni analizën e plotë: 

Këtë të enjte, Skocia do të mbajë një referendum mbi pavarësinë. Sondazhet parashikojnë se ajo mund të drejt një fitoreje  të ngushtë për ata që duan  që Skocia të jetë një shtet i pavarur.

Ndërsa në shumicën e kryeqyteteve evropiane, qeveritë janë duke shpresuar ne një ‘Jo’. E nëse ndodhë ‘Po’ presidenti rus, Vladimir Putin në Kremlin ka disa arsye për të pirë e për të ngrënë .

Pavarësia skoceze do të ishte një fatkeqësi për NATO-n. Nacionalistët skocez e kanë bërë shumë të qartë se ata duan të gjitha armët bërthamore britanike që të hiqen nga toka skoceze. Kjo do të vë në rrezik  Mbretërinë e Bashkuar. Por pavarësia skoceze ka gjithashtu gjasa për të sjellë kufijtë kombëtarë në dyshim në të gjithë Evropën, duke përfshirë edhe kufijtë e brishtë të Ukrainës.

Javën e kaluar, ministri i jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier tha se nuk do të ketë ndërhyrje  në politikën e brendshme britanike. Në një deklaratë të paprecedentë, ai e bëri të qartë se Berlini shpresonte se skocezët do të votojnë “Jo” dhe Britania e Madhe do të mbetet së bashku. Megjithatë, një artikull interesant në Londër nga Daily Telegraph theksoi të enjten e kaluar, se Gjermania është një nga vendet evropiane që do të prekët nga pasojat e një votimi skocez ‘po’.

Në nëntorin tjetër  rajoni spanjoll i Katalonisë do të mbajë referendumin e vet për shkëputje. Të separatistët Katalon do të rriste shpresat shumë  një ‘po’ skoceze.

” Nëse, të enjten, Britania e Madhe ndahet atëherë Spanja është pothuajse e sigurt për të njejtën gjë. Domino i ardhshëm mund të jetë Belgjika, ku qershorin e kaluar një grup prej regjionit flaman u bë partia kryesore në vend dhe kjo mund të përbëjë një presion. Dhe ndoshta mund të jetë fundi. Franca ka lëvizje separatiste në Brittany dhe Korsikë. Italia ka një problem me gjerman-folësit e Tirolit të Jugut, ku pjesa më e madhe në rajonin ndjen më shumë afinitet me Austrinë sesa Italinë. Ka suedezë në Finlandën lindore dhe pakicat e mëdha hungareze në shumicën e vendeve fqinje të Hungarisë. Dhe janë rusët në Ukrainë. 

Vladimir Putin është një makiavelist mendjemprehtë, i cili ka për qëllim për të bashkuar të gjitha pakicat etnike ruse në ish-republikat sovjetike ne Mëmëdheun rus. Ndërsa NATO ka refuzuar të njohë ndarjen e Krimesë nga Ukraina, pavarësia skoceze nga Britania pas një referendumi privon NATO-n nga një argument i rëndësishëm.

Paqja dhe stabiliteti në Evropë që nga viti 1945 është ndërtuar mbi shenjtërinë e kufijve të pasluftës. Edhe pse Bashkimi Sovjetik, Çekosllovakia dhe Jugosllavia u shkatërruan pas rënies së komunizmit në vitin 1989, parimet ende respektohen. Bashkimi Sovjetik, Çekosllovakia dhe Jugosllavia ishin tre federata relativisht të reja, të gjitha të krijuara pas vitit 1918. I vetmi përjashtim nga rregulli deri më tani, ishte e pavarësia e Kosovës nga Serbia në vitin 2008. Është e rëndësishme që pavarësia e Kosovës është kundërshtuar nga të dy Spanja, e cila kishte frikë nga një precedent për pavarësinë e Katalonisë, dhe nga aleati tradicional i Rusisë, Serbisë, e cila citonte shenjtërinë e kufijve të pasluftës si një prej argumenteve kryesore. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëroi edhe në 2008 se pavarësia e Kosovës “do të ishte fillimi i fundit për Evropën.” Ishte e qartë se Rusia nuk do të ngurrojë të përdorë precedentin në dobi të tij, kur koha do të jetë e pjekur për ta bërë këtë.

Dhe kështu bëri. Shkëputja e fundit e Krime-së nga Ukraina është justifikuar me një referencë të “precedentit Kosovë”, i cili, sic Putin theksoi gjatë nënshkrimit të traktatit për të përfshirë Krime në Rusi, “partnerët tanë perëndimorë e krijuan me duart e tyre.”

Nuk ka dyshim se nëse referendumi kësaj jave lejon Skocinë për t’u bërë e pavarur nga Britania, Perëndimi humbet argumentin për të privuar Krimenë ose Ukrainën Lindore nga e drejta për t’u bërë të pavarur pas referendumeve. Kiev, padyshim, do të duhet të pranojë referendume të tilla, sepse në qoftë se Londra ka lejuar një referendum, çfarë argumenti mund Kiev të përdorë për të refuzuar këtë?

Nëse votohet Po në Skoci, pasojat do të ndihen në Donetsk. Putin me siguri do të përdorë precedentin skocez në një përpjekje për të fituar terrenin moral të lartë në konfliktin mbi pakicat etnike ruse në Ukrainën Lindore.

Së bashku me kërcënimin rus të hakmerret për të sanksionet ekonomike perëndimore duke reduktuar furnizimet me gaz për vende të tilla si Gjermania (e cila është e varur nga Rusia për 40% e furnizimit të saj me gaz), Polonia (54%) dhe Finlanda dhe Baltiku (100%), një precedent skocez, do të pengojë seriozisht qeveritë evropiane në përpjekjet e tyre për të bindur opinionin publik për nevojën për një qëndrim të fortë kundër Rusisë.