Paralajmëron Rama: Situata në Ballkanin Perëndimor pritet të bëhet edhe më vështirë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se situata në Ballkanin Perëndimor dhe në Evropë pritet që të bëhet edhe më e vështirë, sepse gjërat po ndërlikohen gjithnjë e më shumë. Rama theksoi se liderët e Ballkanit Perëndimor duhet të punojnë më shumë në drejtim të përmirësimit të situatave politike edhe pse siç tha ai Ballkani…

Lajme

28/01/2023 14:17

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se situata në Ballkanin Perëndimor dhe në Evropë pritet që të bëhet edhe më e vështirë, sepse gjërat po ndërlikohen gjithnjë e më shumë.

Rama theksoi se liderët e Ballkanit Perëndimor duhet të punojnë më shumë në drejtim të përmirësimit të situatave politike edhe pse siç tha ai Ballkani Perëndimor nuk ka qenë ndonjëherë në një pozitë më të mirë se sa sot.

“Nuk do të jetë kurrë e lehtë dhe nuk pres që të bëhet më e lehtë. Mendoj se të gjithë duhet të përgatitemi që të bëhet më e vështirë, sepse gjërat po ndërlikohen gjithnjë e më shumë në çdo aspekt. Duhet të punojmë shumë, të përpiqemi të punojmë edhe më shumë, të mos humbasim besimin, të vazhdojmë dhe të mos harrojmë kurrë se ku jemi. Ballkani Perëndimor, nuk ka qenë kurrë në një pozitë më të mirë ”, tha Rama në një intervistë për median malazeze “A Plus Tv”.

I pyetur se çfarë do të thotë për rajonin që Mali i Zi ka për herë të parë një kryeministër që është shqiptar kombëtar, Rama u shpreh se jo vetëm që është shqiptari i parë që është kryeministër i Malit të Zi, por është edhe kryeministri i parë. “Kryeministri që vërtet nuk heziton të thotë se është shqiptar apo është ky apo ai, sepse beson dhe vepron në bazë të bindjes së tij se është shtetas i Malit të Zi dhe mënyrës së qasjes së komunitetit serb. Si shqiptar, mënyra se si ai i trajton disa çështje të pazgjidhura është e guximshme, por mbi të gjitha është për t’u admiruar sepse ai nuk ka një hendek mes asaj që thotë dhe asaj që bën, gjë që nuk është shumë e zakonshme në politikë”, u shpreh ai.

Rama foli edhe për problemin e Kosovës, lidhur me marrëveshjen e propozuar nga francezët dhe gjermanët për dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, si dhe marrëdhëniet e tij me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç.

“E ndoqa deklaratën e fundit të Presidentit Vuçiç nga Davosi dhe mendoj se ishte mjaft e respektueshme duke pasur parasysh mënyrën se si ai shprehu nevojën për të ecur përpara. Sigurisht, e shprehu në mënyrën e tij karakteristike të veçantë të komunikimit, por tregoi respekt”, komentoi Rama.

Për faktin se ai ka marrëdhënie të mira me Abazoviçin dhe Gjukanoviçin, si dhe me Vuçiçin dhe Kurtin, pavarësisht marrëdhënieve të tensionuara mes këtyre liderëve në rajon, Rama u shpreh: Dëgjo, Milo sulmon Dritanin, dhe Dritani nuk e di nëse sulmon Milon apo jo, por supozoj se po, megjithëse Dritani është shumë më i fiksuar pas korrupsionit dhe krimit të organizuar si një fenomen që duhet zhdukur nga shoqëria malazeze. Ka edhe shumë sulme mes Presidentit të Serbisë dhe Kryeministrit të Kosovës, të cilat ndonjëherë janë edhe më të rënda. Imagjinoni sikur të gjithë të dukeshin bardh e zi dhe nëse të gjithë mbanin pozicionet e tyre dhe nëse askush nuk fliste me askënd. Gjërat nuk mund të ishin më mirë. Pra, është gjithmonë më mirë të bisedoni me njerëzit, të përpiqeni të kuptoni arsyet, të paraqisni argumentet tuaja. Presidenti Vuçiç dhe unë kemi gjithmonë qëndrime shumë të forta, pikëpamje krejtësisht të ndryshme për çështjen e Kosovës, të cilën ai e quan Kosovë dhe Metohi. Ndërsa për mua është e lirë, demokratike, shtet sovran. Por nëse situata është e tillë për momentin, mendoj se gjërat po ndryshojnë. Gjërat po ecin në drejtimin e duhur. Ngadalë, por po lëvizin. Dikur nuk kishim komunikim dhe ishte e pamundur të imagjinohej që serbët dhe shqiptarët të ishin në të njëjtën tryezë. Pra, do të marrë kohë.