Panathinaikos nënshtron Real Madridin në finale, shpallet kampion i Euroligës

Panathinaikos arriti ta largojnë nga froni kampionin në fuqi Real Madrid, teksa fituar në finalen e Euroligës me rezultatin 95:80. Finalja në “Uber Arena” të Berlinit ishte një spektakël i vërtetë dhe veçanërisht mbresëlënës fillimi i lojës, në të cilin loja u luajt “pa mbrojtje” me një numër të madh koshash. Real Madridi hyri shumë…

Sport

26/05/2024 22:26

Panathinaikos arriti ta largojnë nga froni kampionin në fuqi Real Madrid, teksa fituar në finalen e Euroligës me rezultatin 95:80.

Finalja në “Uber Arena” të Berlinit ishte një spektakël i vërtetë dhe veçanërisht mbresëlënës fillimi i lojës, në të cilin loja u luajt “pa mbrojtje” me një numër të madh koshash.

Real Madridi hyri shumë më mirë në ndeshje dhe në fazat e para të duelit kishte një epërsi dyshifrore prej 12 pikësh. Dzanan Musa shkëlqeu në fillim të lojës dhe ishte lojtari i parë që arriti pikë dyshifrore në fund të çerekut të parë.

Panathinaikos zgjohet vetëm në fund të çerekut të dytë, por Mbretërit shkuan në pushim me rezultatin 54:49.