Ozil, shitja më e shtrenjtë e Realit

Real Madrid njihet si klub që transferon yje të futbollit. Por, gjiganti madrilen ka treguar se di edhe të shesë. Mesut Ozil u largua nga Santiago Bernabeu në ditën e fundit të afatit kalimtar të verës të hënën duke iu bashkuar Arsenalit në transferim që kushtoi 45 milionë euro. Dhe, ylli gjerman u ngjit në…

Sport

03/09/2013 14:05

Real Madrid njihet si klub që transferon yje të futbollit. Por, gjiganti madrilen ka treguar se di edhe të shesë.

Mesut Ozil u largua nga Santiago Bernabeu në ditën e fundit të afatit kalimtar të verës të hënën duke iu bashkuar Arsenalit në transferim që kushtoi 45 milionë euro. Dhe, ylli gjerman u ngjit në krye të renditjes së shitjeve më të shtrenjta në histori të gjigantit madrilen.

Ozil braktisi Realin pas ardhjes së Gareth Bale në klubin nga kryeqyteti spanjoll. Ai pas vetes ka lanë futbollistë si Robinho, Gonzalo Higuain, Nicolas Anelka e të tjerë të cilët po ashtu u larguan nga Reali si shitje të shtrenjta. Mirëpo, asnjëri më tepër se Ozil.

Top 10 shitjet e Realit

Ozil – Arsenal 45 milionë euro

Robinho – Man City 42

Higuaín – Napoli 37

Anelk – PSG 31

Robbe – Bayern 25

Owen – Newcastle 24

Makelele – Chelsea 24

Seedorf – Inter 24

Redondo – Milan 21

Sneijder – Inter 18