Njihuni me sportistin e ri më i paguar në botë, me kontratën e re lë prapa Messin e Ronaldon së bashku

Jon Rahm është bërë sportisti i ri më i paguar në botë pasi nënshkroi një marrëveshje prej 476 milionë funte me LIV Golf të Arabisë Saudite. Marrëveshja do të bëjë që lojtari spanjoll të fitojë më shumë se Cristiano Ronaldo  dhe Leo Messi së bashku, përcjell lajmi.net. Lojtari 29-vjeçar spanjoll këmbënguli se nuk do të…

Sport

08/12/2023 15:25

Jon Rahm është bërë sportisti i ri më i paguar në botë pasi nënshkroi një marrëveshje prej 476 milionë funte me LIV Golf të Arabisë Saudite.

Marrëveshja do të bëjë që lojtari spanjoll të fitojë më shumë se Cristiano Ronaldo  dhe Leo Messi së bashku, përcjell lajmi.net.

Lojtari 29-vjeçar spanjoll këmbënguli se nuk do të largohej nga PGA Tour. Ai është numri tre aktual në renditjen botërore dhe një kampion.

Të gjithë janë lënë në hije nga kontrata e tij e re, e cila është trefishi i asaj që LIV pagoi gjashtë herë kampionin Phil Mickelson 18 muaj më parë. LIV nuk arriti të tërheqë Tiger Ëoods me një ofertë prej 790 milionë funte dhe Rory McIlroy hodhi poshtë një ofertë prej 250 milion funte.

Me një çmim kryesor prej më shumë se tre milionë paund që ofrohet në secilën nga ngjarjet e LIV në 2024, Ram mund të marrë më shumë se gjysmë miliardë nga punëdhënësit e tij të rinj deri në fund të vitit të ardhshëm.


Yjet e futbollit si Ronaldo dhe Messi fituan respektivisht 136 dhe 130 milionë funte vitin e kaluar. Ronaldo nënshkroi një kontratë të madhe prej 200 milionë eurosh me klubin arab Al-Nasra pas largimit nga Manchester United, më pak se gjysmë viti që duhet të paguhet John Ram./Lajmi.net/