Njerëzit që planifikojnë paraprakisht, kanë seks më të mirë – Lajmi.net
Njerëzit që planifikojnë paraprakisht, kanë seks më të mirë
Autori: Lajmi.net LifestyleLoveSex 22:06, 5 August 2018
Sipas një studimi gjerman të publikuar në The Journal of Sex Research, ata që kanë një prirje për planifikim paraprakisht kanë seks më të mirë sesa ata që kanë vështirësi në planifikim.

Ata me tipare të personalitetit që bien nën ombrellën e ndërgjegjshme, pra njerëzit që janë efikas, të orientuar drejt arritjes, të disiplinuar dhe të besueshëm, kanë më shumë gjasa të jenë të kënaqur seksualisht sesa ata që krenohen me një qasje të devotshmërisë ndaj intimitetit.

Një ekip psikologësh në Universitetin Ruhr në Bohum anketuan 966 çifte për studim, shumica e të cilëve ishin heteroseksualë, dhe i pyetën për cilësinë e jetës së tyre seksuale dhe tiparet e tyre të personalitetit në një orvatje për të shqyrtuar çdo lidhje.

Hulumtuesit përdorën kornizën “Big Five” për të identifikuar njerëzit sipas tipareve të tyre të personalitetit, që përbëhet nga ekstraversioni, përshtatshmëria, neuroticizmi, hapja ndaj përvojës dhe ndërgjegjja.

Në përgjithësi, ata zbuluan se njerëzit e ndërgjegjshëm përfitonin nga përmbushja më e lartë seksuale, me gra heteroseksuale.

Sipas autorëve të studimit, kjo mund të jetë për shkak se njerëzit që janë “të kujdesshëm”, siç janë shpesh njerëzit e ndërgjegjshëm, mund të ndihen më të detyruar të kënaqin seksualisht partnerët e tyre sesa të tjerët.

Ata sugjeruan gjithashtu që shumë njerëz të ndërgjegjshëm mund të përfitojnë nga partneritetet më të gjata dhe më të përmbushura, duke pasur parasysh rëndësinë e përmbushjes seksuale në marrëdhënie.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO