Nga heroi i Luftës së Dytë Botërore – në president të SHBA-ve, duke kujtuar jetën e Xhorxh H.W Bush

Ish-presidenti George HW Bush - një hero i Luftës së Dytë Botërore, shërbëtor i shquar publik dhe patriark i një dinastie politike amerikane - vdiq të premten . Ai ishte 94 vjeç.

Bota

01/12/2018 12:17

Vdekja e Bushit u njoftua në një deklaratë nga zyra e tij në Houston në orën 23 të Nju Jorkut, transmeton lajmi.net.

“Ai ishte më shumë se një njeri i madh; ai ishte një njeri i mirë, “ shkruante nipi i Bushit George P. Bush në Twitter . “Kurajoja e tij u përputh nga dhembshuria e tij; dhe përkushtimi i tij për vendin ishte e barabartë vetëm me përkushtimin e tij ndaj familjes së tij “.

Pasi shërbeu si zëvendëspresident dy-vjeçar nën presidentin Ronald Reagan, Bush e udhëhoqi kombin si president i 41-të i Amerikës nga 1989 në 1993.

Gjatë mandatit të tij presidencial, Presidenti Bush kryesoi mbi fundin e Luftës së Ftohtë, rënien e Murit të Berlinit dhe lidhi një koalicion të ndryshëm kombesh për të luftuar Irakun pasi diktatori Saddam Hussein pushtoi Kuvajtin.

Bush tha se agresioni i Irakut “nuk do të qëndrojë”.

Djali i Bushit, George W. Bush, u bë presidenti i 43-të i kombit, duke i bërë ata vetëm babai dhe djali i dytë për të mbajtur zyrën, së bashku me John Adams dhe John Quincy Adams.

Një tjetër nga djemtë e Bushit, Jeb, shërbeu si guvernator i Floridës dhe bëri një kandidim të pasuksesshëm për emërimin e presidentit republikan në 2016.

George HW Bush dhe gruaja e tij, Barbara, e cila vdiq në prill të vitit 92 , kishte katër fëmijë të tjerë – Dorothy, Neil, Marvin dhe Robin, të cilët vdiqën nga leuçemia kur ajo ishte vetëm 3 vjeç.

George Herbert Walker Bush u lind më 12 qershor 1924, në një familje të pasur dhe politikisht aktive në Milton, Mass.

Biri i Konektikatit Sen. Prescott Bush dhe Dorothy (Walker) Bush, Xhorxh ndoqën shkollën e konvikteve të elitës Phillips Academy. Ai u diplomua në 18 vjeç dhe po atë ditë u regjistrua, duke u bërë piloti më i ri në marinën gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai fluturoi një bombardues me helikopter dhe fluturoi 58 misione në oqeanin e Paqësorit. Ai e quajti aeroplanin e tij Avenger “Barbara”.

Gjatë një bombardimi të drejtuar në 1944, aeroplani i Bush u godit nga zjarri anti-ajror. Pavarësisht që motori i avionit të tij ishte në flakë, Bush arriti të lirojë bomba e tij mbi objektivin. Ai u nderua me Kryqin e Frymëzuar për shërbimin e tij në Luftën e Dytë Botërore.

Menjëherë pas kthimit nga lufta, Bush u martua me Barbara Pierce më 6 janar 1945.

Ai u regjistrua në Yale University, ku ishte kapiten i ekipit të baseball.

Pas diplomimit, ai dhe Barbara u drejtuan për në perëndim të Teksasit për të bërë pasuri dhe për të rritur familjen e tyre.

Ai filloi kompaninë Bush-Overbey Oil Development në vitin 1951 dhe themeloi Korporatën Petroleum të Zapata në vitin 1953. Ai u bë një milioner në kohën kur u kthye në 40 vjeç.

Pas suksesit të tij në biznesin e naftës, Bush i ktheu pamjet e tij në politikë.

Ai fitoi një vend kongres në 1967, duke u bërë republikan i parë që përfaqësonte rrethin rreth Hjustonit.

Presidenti Gerald Ford e emëroi atë të dërguar në Republikën Popullore të Kinës – një vend i rëndësishëm në vjeshtën e vitit 1974, meqenëse Presidenti Riçard Nixon kishte rivendosur vetëm komunikimet me kombin komunist më 1972.

Diplomati u kthye në shtete për të qenë drejtor i CIA-s së Fordit duke filluar në janar 1976. Bush mbajti atë vend për një vit, përpara se Presidenti i sapozgjedhur Jimmy Carter të refuzonte ofertën e tij për të qëndruar.

Bush pastaj u kthye në bizneset e tij në Hjuston. Në vitin 1979, ai lajmëroi ofertën e tij të parë të Shtëpisë së Bardhë.

Rivali i tij kryesor ishte Ronald Reagan, ish-aktori u kthye në guvernatorin e Kalifornisë.

Bush shënoi një fitore të papritur në grupet e Iowa kundër Reagan. Por The Gipper u rikuperua dhe udhëhoqi “Revolucionin Reagan” për të fituar lehtë nominimin.


Në tetor të vitit 1987, Bush hodhi për herë të dytë kapelen e tij në unazën presidenciale.

Presidenti Bush e mposhti Mehmet Masaçusetsun Michael Dukakis, kandidati demokrat, duke mbajtur 40 shtete dhe 53 përqind të votave në zgjedhjet e vitit 1988.

Në inaugurimin e tij në janar të vitit 1989, Bush filloi administratën e tij me një thirrje për një “shtet më të butë dhe më të butë”.

Gjatë vitit të parë të Bushit në detyrë, qeveria kineze kishte shtypur brutalisht protestuesit në sheshin Tiananmen dhe muri i Berlinit ra. Ai gjithashtu ishte dëshmitar i bashkimit gjerman dhe luftoi me një Bashkim Sovjetik që ndryshon me shpejtësi dhe reformat e reja të nxitura nga Presidenti Mikhail Gorbaçov.


Kur forcat ushtarake të presidentit irakian Saddam Hussein e shtynë Kuvajtin në vitin 1990 dhe kërcënuan Arabinë Saudite dhe vendet e tjera të Lindjes së Mesme në një pushtet mbi fushat e naftës, Bush u zotua të detyronte Huseinin të tërhiqej dhe të grumbullonte një koalicion të qarqeve për ta ndihmuar atë në Operacionin Desert Storm.

“Kjo nuk do të qëndrojë. Kjo nuk do të qëndrojë, ky agresion kundër Kuvajtit nuk do të qëndrojë, “tha Bush.

Në vitin 1992, Bush njoftoi se do të kandidojë për rizgjedhje.

Por kandidati i tij demokrat, Bill Klinton, sulmoi Bush për mos bërjen e mjaftueshme për klasën e mesme dhe për të qenë “jashtë kontaktit” me shumicën e amerikanëve.

Clinton mori 370 vota të Kolegjit Zgjedhor në 168 të Presidentit Bush.

Djali më i vjetër George W. Bush fitoi zgjedhjet e kontestuara në vitin 2000, duke rënë me votën popullore në Al Gore, por duke fituar Kolegjin Zgjedhor falë triumfit të ngushtë në Florida.
George HW u bë i njohur si “Bush 41” për ta dalluar atë nga djali i tij, presidenti i 43-të i Shteteve të Bashkuara, përcjell lajmi.net.

Pavarësisht nga problemet e fundit shëndetësore , Bush ishte një nga ish-presidentët më aktive, duke ndjekur rregullisht lojrat e bejzbollit Houston Astros dhe ngjarjet kulturore rreth qytetit hapësinor.

Që nga largimi i postit, Bush ishte shumë i përfshirë në organizata bamirëse, shpesh duke u bashkuar me ish-presidentin Clinton.

Në vitin 2014, ish-oficeri i Marinës , festoi shkëlqyeshëm ditëlindjen e tij të 90-të me një kërcim parash . Ai u hodh nga aeroplanët për të festuar ditëlindjet e 75, 80 dhe 85.

“Vetëm për shkak se jeni një djalosh i vjetër, ju nuk duhet të uleni përreth duke u drohur në qoshe,” tha Bush pas festës së 85-të të ditëlindjes. “Dil jashtë dhe bëj diçka. Dilni jashtë dhe gëzoni jetën. ” /Lajmi.net/