Neymar: Nuk e di se çfarë duhet të bëj më shumë për të fituar respekt

Ylli i Paris Saint-Germain mund të bëhet golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Brazil në të ardhmen e afërt, por mendon se ende nuk merr respektin që meriton.

Sport

10/09/2021 16:44

Neymar ka kërkuar respekt nga shokët e tij brazilianë pasi theu një rekord të ekipit kombëtar kundër Perusë të enjten.

Sulmuesi u bë golashënuesi më i mirë i vendit të tij në kualifikimet për Kupën e Botës kur ai shënoi në fitoren 2-0 në ‘Recife’, ndërsa ai gjithashtu shënoi golin tjetër.

Numri i Neymar në raundet paraprake të turneut tani qëndron në 12, duke e vënë atë mbi të mëdhenjtë e Brazilit, Romario, Zico dhe Ronaldo.

Pavarësisht rekordit të tij për Brazilin, ylli i Paris Saint-Germain mendon se nuk merr respektin që meriton dhe nuk e di se çfarë duhet të bëjë për ta fituar atë.

Ai i tha TV Globo: “Natyrisht, skuadra është më e rëndësishmja. Unë jam shumë i lumtur që jam golashënuesi më i mirë në kualifikimet, më shumë asistime për ekipin kombëtar dhe së shpejti, nëse gjithçka shkon mirë, do të jetë një nder të kalojë Pele si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave.

“Nuk e di më se çfarë duhet të bëj që njerëzit të më respektojnë. Kjo është normale, ka kaluar shumë kohë. Gazetarë, komentues, të tjerë gjithashtu.

“Ndonjëherë as nuk më pëlqen të flas në intervista, por në një moment të rëndësishëm vij të shfaqem. Ua lë djemve të mendojnë pak.”

Komentet e Neymar vijnë disa ditë pasi ai u kritikua se dukej mbipeshë gjatë ndeshjeve të fundit kualifikuese të Kupës së Botës të vendit të tij.

Kishte pretendime se ai ishte jashtë formës pasi ata mundën Kilin 1-0 javën e kaluar, por 29-vjeçari qeshi me pretendimet, duke thënë se këmisha që kishte veshur ishte shumë e madhe.

“Këmisha ishte e madhësisë [e madhe], jam në peshën e duhur. Ndeshja tjetër do të porosis një M,” postoi ai në Instagram duke ironizuar.

Ish-heroi i Santos dhe Barcelonës tani është golashënuesi i dytë më i mirë i vendit të tij në të gjitha kohërat në ndeshjet zyrtare.

Ai tani ka 69 gola për Brazilin dhe po afrohet gjithnjë e më shumë me ikonën Pele, i cili përfundoi karrierën e tij me 77.

Neymar është pezulluar për ndeshjen tjetër kualifikuese të Brazilit në Kupën e Botës pasi iu dha kartoni i verdhë kundër Perusë.

Skuadra e Tite do të përballet me Venezuelën në ndeshjen e tyre të ardhshme më 7 tetor, por Neymar mund të kthehet për ndeshjen kundër Kolumbisë tre ditë më vonë. /Lajmi.net