Nëse një femër ka këto karakteristika, mos e leni të ju ikë, thonë shkencëtarët

13:57 | 27 Maj 2018

Njerëzit në një marrëdhënje afatgjatë, një ditë mund të vijnë në një pikë ku do ta pyesin veten: A është personi që e kam në krah me të vërtetë i duhuri për ta kaluar gjithë jetën me të, apo a është kjo gruaja e duhur për mua?Shkencëtarët në mbarë botën po kërkojnë çështje jashtëzakonisht të komplikuara përreth dashurisë dhe marrëdhënieve dhe kanë shpenzuar mijëra orë duke u përpjekur të kuptojnë se si njerëzit përshtaten së bashku dhe cilat cilësi duhet të sjellin në një marrëdhënie për ta bërë atë një jetë të lumtur dhe të qëndrueshme.

Nëse partnerja juaj ka këto 14 cilësi dhe sjellje, ju e dini që e ajo është e duhura.

1. Ajo është më e mençur se ti

Kur jeni duke kërkuar partner për jetë, sigurohuni që ajo është e mençur. Në mënyrë ideale, ajo duhet të jetë më e mençur se ju. Dhe shkenca është dakord me këtë.

Ideja është që një partner i zgjuar nuk ndalon kurrë të ju sfidojë në mënyrë intelektuale, gjë që ju ndihmon t’i mbani përgjithmonë aftësitë tuaja mendore.

2. Ajo është e ndershme

Studimet tregojnë se burrat duan të kenë një partnere të ndershme kur kërkojnë një marrëdhënie afatgjatë. Ata duan të kenë afër vetes dikë që mund t’i kthejë në rrugën e duhur dhe të ju tregojë kur janë gabim. 3. Ajo ka një pikëpamje pozitive

A është e dashura juaj tipi i personit që gjithmonë e sheh gotën si gjysmë të plotë? A është ajo pozitive për gjithçka?

Nëse po, atëherë ju mund të keni gjetur gruan e ëndrrave tuaja.

Njerëzit negativë janë toksikë dhe të keq për shëndetin tonë në një afat të gjatë. Kjo është për shkak se ne tentojmë të marrim negativitetin e njerëzve me të cilët kalojmë shumicën e kohës. Dhe ky negativitet i brendshëm mund të çojë në rritjen e shkallës së zemrës, pengon tretjen tonë dhe ul përqendrimin tonë.

4. Ajo komprometon

Jeta nuk mund të jetë gjithmonë një shtrat me trëndafila dhe në një moment në marrëdhënien tuaj, ju dhe partneri juaj nuk do të pajtoheni. Është krejtësisht normale dhe madje e pashmangshme. Por marrëdhënia mund të funksionojë vetëm nëse të dy partnerët janë të gatshëm të bëjnë kompromis.

5. Ajo qesh me shkakatë tua

Sigurisht që gjithmonë duam afër vetes  dikë që në të vërtetë qesh me shakatë tona.

Në vitin 2006 një studim nga psikologët e Ëestfield State University sugjeroi që të kesh një partner që mendon se është qesharak është më i rëndësishëm për burrat sesa për gratë. Nëse e keni gjetur një grua me të cilën mund të qeshni, sigurohuni që të kujdeseni mirë për të.

6. Ajo ka një zemër të hapur

Të kesh një partner që shkëlqen në qendër të vëmendjes publike dhe lehtë mund ta bëjë veten të dëgjohet në një grup, e bën jetën shumë më të lehtë.

Një studim i Universitetit të Ëestminster sugjeron që njerëzit që janë të hapur dhe të ndajnë informacione personale janë parë veçanërisht tërheqës.

7. Ajo mbështet qëllimet tuaja dhe i ndjek ato

Një grua e fortë do t’ju motivojë dhe nuk do të varet nga ju. Ju nuk duhet të shqetësoheni për të dhe ajo nuk do të ketë nevojë për sanksionimin tuaj të vazhdueshëm.Ju keni nevojë për një kombinim të shëndetshëm të qëllimeve personale dhe qëllimeve që ndjekni së bashku.

8. Ajo ka një marrëdhënie të mirë me prindërit e saj

Nëse doni të dini se çfarë do të jetë partnerja juaj në 30 vjet, shikoni prindërit e saj. Nëse doni të dini se si do t’ju trajtojë në 30 vjet, shikoni se si i trajton ajo tani prindërit e saj. Studiuesit e Universitetit të Alberta pyetën 2970 njerëz të të gjitha moshave dhe panë një lidhje të qartë midis marrëdhënies me prindërit në vitet e tyre adoleshente dhe jetën e tyre të dashurisë më vonë.

9. Ajo është e mirë

Shkenca thotë se çelësat për një marrëdhënie të gjatë dhe të lumtur janë mirësia dhe bujaria.

10. Ajo mbetet e qetë në mosmarrëveshjet tuaja dhe ju qetëson shumë

Mosmarrëveshjet janë një pashmangshmëri e të gjitha marrëdhënieve. Të mos kesh asnjëherë mosmarrëveshje nuk është një shenjë e një marrëdhënieje të qëndrueshme. Por gjëja më e rëndësishme është se si ju merreni me mosmarrëveshjet dhe se si pajtoheni përsëri.

11. Ajo bën gjëra të “marra” me ju

Një studim afatgjatë i Universitetit të Miçiganit me 4864 individë të martuar tregoi se çiftet më të lumtura janë ato që bëjnë gjëra të “marra” së bashku.

Çiftet që bëjnë më shumë aktivitete të kohës së lirë së bashku kanë cilësi më të mirë martesore”, thotë Kira Birditt, autorja e studimit.

12. Ajo ka një jetë të saj

Duke pasur hapësirën tuaj dhe privatësinë është edhe më e rëndësishme për marrëdhënien tuaj sesa një jetë e mirë seksuale. Kjo është treguar nga një studim afatgjatë i Universitetit të Miçiganit. “Kur individët kanë miqtë e tyre, grupet e tyre të interesit, kur ata janë në gjendje të përcaktojnë veten e tyre jo nga bashkëshorti apo marrëdhënia e tyre, kjo i bën ata më të lumtur dhe më pak të mërzitur”, tha Terry Orbuch, autor i studimit në një intervistë me Ëall Street Journal.

13. Ajo pranon gabimet tuaja

Shumë marrëdhënie duket se përbëhen nga një partner që kritikon tjetrin. Nëse keni gjetur një grua që mund t’ju pranojë ashtu si jeni, duhet ta konsideroni veten me fat. “Një qasje optimiste do të fshijë ju dhe do t’ju tërheqë te të tjerët që e shohin botën si gjysmë të plotë”, tha psikologu Terry Orbuch në kolonën e saj për The Huffington Post.

14. Ajo nuk bart grindjet

Nëse keni gjetur një grua që mund të falë të tjerët, do ta keni atë afër vetes për një kohë të gjatë. Një studim i studiuesve të Kolegjit Luther, Universitetit Duke dhe Shkollës së Hyjnisë së Harvardit tregoi se njerëzit që mund të falin pa kushte të tjerët jetojnë më gjatë. Por ndoshta më e rëndësishmja: Falja është themeli i një marrëdhënieje të shëndetshme. Njerëzit nuk janë të përsosur dhe as ti nuk je. Do të ketë raste kur pa dashje bëni diçka që dëmton partnerin tuaj. Dhe atëherë do t’ju duhet që ajo të jetë në gjendje t’ju falë.

Nëse keni gjetur një grua që ka disa ose të gjitha këto cilësi, trajtojeni mirë dhe mos e lini kurrë të shkojë./Gazeta Express