“Ne luajtëm mirë” – Xavi justifikon humbjen e Barcelonës nga Girona

Trajneri i Barcelonës, Xavi ka thënë se skuadra e tij e luajti mirë nuk pret 4-2 në shtëpi ndaj Gironas në La Liga të dielën. Rezultati do të thotë se kampionët në fuqi tani janë shtatë pikë larg Gironas, e cila kryeson në La Liga, dhe tani është në vend e katërt. Xavi mendon se…

Sport

11/12/2023 09:21

Trajneri i Barcelonës, Xavi ka thënë se skuadra e tij e luajti mirë nuk pret 4-2 në shtëpi ndaj Gironas në La Liga të dielën.

Rezultati do të thotë se kampionët në fuqi tani janë shtatë pikë larg Gironas, e cila kryeson në La Liga, dhe tani është në vend e katërt.

Xavi mendon se ishte një lojë mjaft e barabartë, por shtoi se problemi i skuadrës në sulm dhe në mbrojtjen e mjedisit të madh.

“Mendoj se ndeshja ishte e barabartë, e vendosin detajet. Na mungon efektiviteti. Ne luajtëm mirë”, tha Xavi pas ndeshjeve.

“Gjuajtëm 30 herë, mund të kishim barazuar 3:3, por jo. Plani i Gironas ishte shumë i guximshëm dhe ata ishin më efikas.”, shtoi spanjolli.

Ai pranoi se fitorja e Gironas ishte e merituar.

“Girona ka shumë avantazhe, ata janë shtatë pikë përpara nesh, dhe puna e Michel dhe lojtarëve të tij është e mahnitshme. Ndeshja ishte e barabartë. Nëse Barcelona fitonte, do të thoshim se ishte e drejtë. Ne kishim efektivitetin dhe gabimet në pak mbrojtje të ndikuan”.

Barcelona sigurisht që krijoi shumë raste në lojë. Në fond, Robert Lewandowski humbi një shans të mirë për të barazuar, përpara se Cristhi Stuani të shënonte golin e katër.