Të Infektuar: 100.655

Të Shëruar: 85.842

Të Vdekur: 2.053

Mjekët pediatër ngrenë alarmin “Hiqini urgjentisht, këta kremëra anti-skuqje kanë përmbajtje toksike”

9:39 | 4 Prill 2021

Studimet e fundit kanë treguar se ky konservant ka efekte toksike në zhvillimin psiko-fizik të një fëmije.

Kur dëgjojmë nënat tona të na thonë lyeni foshnjet me të verdhë veze, mjaltë apo me vaj ulliri, nuk ua vëmë veshin e na vjen për të qeshur, shkruan “Living”.

Vrapojmë për të blerë kremërat e vajërat më të shtrenjtë, por mesa duket gjyshet dhe mamatë tonë nuk e kanë gabim, transmeton lajmi.net.

Studimet e shumta kanë treguar që shumë kremëra për fëmijë kanë në përmbajtjen e tyre përbërës me natyrë toksike. Një prej tyre tyre është edhe konservanti në kremërat anti-skuqje, phenoxyethanolo, i cili ka efekte të dëmshme për lëkurën e ndjeshme të foshnjes.

Phenoxyethanolo është një ruajtës i përdorur gjerësisht në produktet larëse dhe kozmetike për fëmijë, por studimet e fundit kanë treguar se ky konservant ka efekte toksike në zhvillimin psiko-fizik të një fëmije.

Muajin e kaluar, ANSM ( Agjencia Kombëtare Franceze për Sigurinë e Produkteve të Mjekësisë dhe Shëndetit) testoi mbi 10.000 kremëra anti-skuqje për fëmijë të moshës 0-12 muaj dhe doli me një përfundim shokues, afro 85% e tyre kishin në përmbajtjen e tyre nivele të larta të konservantit phenoxyethanolo.

Përqëndrimi i këtij përbërësi nuk duhet t’i kalojë 0.2%, ndërkohë që në kremërat e testuar ai gjendes në masën 1-1.3%.tpër një kohë të  ANSM nxorri rekomandimin që këta kremëra të hiqen nga tregu dhe që autoritetet evropiane të marrin masa paraprake për ndalimin e tyre.

Në listën ”e zezë” të kremërave me këtë përbërës toksik bëjnë pjesë:

FISSAN Baby – Protezione e Natura
BABYGELLA – Pasta protettiva
AVÈNE Pediatril – Crema per il cambio
CHICCO – Pasta lenitiva
DERMOGELLA bébé – Baby Paste
FISSAN Baby – Pasta Alta Protezione /Lajmi.net/