Të Infektuar: 37.792

Të Shëruar: 23.274

Të Vdekur: 975

Mitet e rreme në lidhje me koronavirusin

11:12 | 17 Mars 2020

Ndërsa epidemia e koronavirusit mbledh ritmin, lajmet e rreme dhe mitet e shëndetit kanë dalë në media sociale, duke përhapur panik dhe konfuzion të mëtejshëm.

NHS aktualisht ju këshillon të qëndroni në shtëpi deri në 14 ditë nëse keni ose një temperaturë të lartë ose një kollë të re të vazhdueshme. Por, ndërsa mjekët punojnë për të përmirësuar shpërthimin dhe për të gjetur një kurë, nuk dihen kushte të përsosura për një shpërthim të dezinformatave publike, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Si rezultat, NHS ka regjistruar ndihmën e platformave të mediave sociale, duke përfshirë Twitter, Facebook, Instagram dhe Google, për të luftuar përhapjen e ‘lajmeve të rreme’ – jetike, pasi që shumë nga thashethemet fillojnë në këto faqe interneti.

Këtu po hedhim një vështrim në disa nga mitet më të zakonshëm për të renditur faktin nga hiperbolat dhe trillimet.

Mund ta provoni me pajisje shtëpiake

Shëndetin Publik Anglia ka paralajmëruar të përdorë komplete testimi të shpejtë që premtojnë rezultate të shpejta në rreth dhjetë minuta, krahasuar me testet NHS që mund të zgjasin disa orë. Ata thonë se rezultatet u gjetën jo të besueshme.

Mbajtja e frymës

Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social ka paralajmëruar në lidhje me postimet anonime në internet që pretendojnë se vijnë nga mjekë japonezë, duke rekomanduar mbajtjen e frymës tuaj si një mënyrë testimi për Covid-19.

Teoria është se nëse mund ta mbani frymën tuaj për rreth 20 sekonda pa kollitje, shtrëngim ose siklet, atëherë kjo dëshmon që mushkëritë tuaja po funksionojnë siç duhet, kështu që ju nuk jeni të infektuar.

Sidoqoftë, Departamenti i Shëndetësisë thotë se nuk ka asnjë bazë për këtë pretendim, përkundrazi duhet të këshilloheni me mjekët për këshilla zyrtare për shpërthimin.

Nuk mund të shpërndahet në ambiente të nxehta

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se të gjitha provat sugjerojnë që koronavirusi mund të transmetohet kudo, përfshirë vendet me mot të nxehtë dhe të lagësht. Nuk ka asnjë provë që sugjeron që sëmundja mund të vritet nga kushte të ftohta ose me dëborë.

“Ka pasur një konfuzion në lidhje me sezonalitetin dhe koronavirusin”, thotë Trudie Lang, një profesoreshë e shëndetit global në Universitetin e Oksfordit, transmeton lajmi.net.

“Në fakt, çështja është thjesht se kur të vijnë pranvera dhe vera, rastet normale të gripit do të bien, duke hequr barrën për NHS, e cila do të jetë më mirë të merret me koronavirusin”.

Mënyra më e mirë për të mbrojtur veten kundër Covid-19 është duke larë shpesh duart tuaja, kjo heq viruset që mund të jenë në lëkurën tuaj dhe shmang infeksionin që mund të ndodhë nëse më pas prekni gojën, hundën dhe sytë.

Ibobfurfeni mund të përkeqësoj simptomat

Autoritetet franceze dje paralajmëruan se marrja e ilaçeve anti-inflamatore pa pagesë për të ndihmuar me simptomat e koronavirusit mund të përkeqësojë situatën.

Ministri i shëndetësisë i vendit, Olivier Veran, një neurolog, postoi në Twitter të shtunën: ‘Anti-inflamatorët (siç janë ibuprofen, kortizoni) mund të jenë një faktor në përkeqësimin e infeksionit. Në rast ethe, merrni paracetamol. Nëse tashmë merrni ilaçe anti-inflamatore, kërkoni këshillën e mjekut tuaj”.

Dr Charlotte Warren-Gash, një profesor i asociuar i epidemiologjisë në Shkollën e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër, thotë: “Shumica e vdekjeve nga Covid-19 kanë qenë midis njerëzve të moshuar dhe atyre me kushte themelore shëndetësore. Ne tashmë e dimë ilaçet anti-inflamatore jo-steroide (NSAID) si ibuprofen duhet të përshkruhen me kujdes për njerëzit që kanë kushte themelore shëndetësore”.

Instituti Kombëtar për Përsosmëri të Shëndetit dhe Kujdesit të Kujdesit (NICE) rekomandon përshkrimin e dozës më të ulët për kohëzgjatjen më të shkurtër për të parandaluar efektet anësore të tilla si gjakderdhja gastro-zorrëve dhe problemet kardiovaskulare ose veshkat.

Vitamina C ju mbron nga virusi

Vitamina C u bë e njohur si një shtesë popullore që forcon imunitetin pasi fituesi i çmimit Nobel dy herë, Linus Pauling pohoi se marrja e dozave të mëdha të tij jo vetëm që mund të parandalonte të ftohtin e zakonshëm, por edhe të mbronte kundër sëmundjeve të rënda, përfshirë kancerin dhe sëmundjet e zemrës.

Hulumtimet e fundit sugjerojnë që marrja e një doze mesatare prej 200mg vitaminë C do të zvogëlojë kohëzgjatjen e një ftohjeje në popullatën e përgjithshme, sipas një përmbledhjeje të disa dhjetëra studimeve në 2013 të cituara nga bamirësia e pavarur që kontrollon faktet.

Sidoqoftë, nuk kishte asnjë provë që mund të parandalonte ftohjen e zakonshme. Në mënyrë të ngjashme, nuk ka asnjë provë që mund të parandalojë Covid-19.

Burrat kanë mundësi më shumë që të infektohen

“Nuk ka asnjë provë që një gjini ose grup racor ka më shumë të ngjarë të infektohet nga koronavirusi sesa një tjetër”, thotë GP Steve Cox.

Disa nga pacientët e mi gjithashtu më pyesin nëse ka më shumë të ngjarë të kapin koronavirus nga kinezët dhe përgjigjja është Jo. Të gjitha të dhënat që kemi deri tani sugjerojnë që të gjithë janë në mënyrë të barabartë në rrezik të infektimit.

Sidoqoftë, provat sugjerojnë që fëmijët nga 16 vjeç dhe më pak, në përgjithësi preken shumë butësisht. Më të rrezikuar nga vdekja ose zhvillimi i rasteve të rënda janë njerëz me kushte themelore shëndetësore, të tilla si probleme të frymëmarrjes.

Gargëzimi me ujë të ngrohtë dhe kripë

Gargëzimi me ujë të ngrohtë të përzier me kripë ose uthull mund të ndihmojë në eliminimin e virusit, i cili strehohet në fyt përpara se të arrijë në mushkëri, sipas një postimi që bën në Facebook.

Nuk ka asnjë dëshmi të ndonjë baze shkencore për këtë këshillë. NHS rekomandon që gargëzimi me ujë me kripë mund të qetësojë një dhimbje të fytit normal, por kjo këshillë nuk vlen për ata me koronavirus, për të cilët nuk ka kurë të njohur.

Vet-krijimi i produkteve sanitare

“Unë vërtet nuk do ta rekomandoja këtë”, thotë GP Steve Cox. Do të ishte shumë e lehtë të gabohen përbërësit dhe proporcionet.

Dhe nuk ka nevojë, larja e duarve rregullisht dhe tërësisht me sapun dhe ujë është mënyra më e mirë për të parandaluar përhapjen e këtij virusi. /Lajmi.net/