Metoda natyrale për uljen e tensionit

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofikë duke u prekur nga diabeti, sëmundjet kardiovaskulare, problemet me aftësitë e tyre të vërteta dhe të vështira të veshkave. Shuma e njerëzve që janë të lidhura me tensionin…

Lifestyle

26/08/2023 22:39

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur.

Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofikë duke u prekur nga diabeti, sëmundjet kardiovaskulare, problemet me aftësitë e tyre të vërteta dhe të vështira të veshkave.

Shuma e njerëzve që janë të lidhura me tensionin i lartë përdorin medikamente të cilat shoqërohen me efekte të tjera.

Por ju mund të përdorni shumë gjëra edhe disa ushqime ose produkte që janë të lehta në shtëpi siç janë hudhra, limoni apo uthulla e mollës.

Lëng Limoni

Ujë

Një limon

Shtrydheni lëngun e një limon në një gotë me ujë dhe pije atë çdo mëngjes përpara se të konsumoni ushqim.

Limonët kanë aftësinë të ruajnë fleksibilitetin dhe funksionet e enëve të gjakut duke ulur kështu tensionin.

Hudhër

Hudhra përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe largojnë toksinat dhe kolesterolin nga organizmi. Këto substanca stimulojnë e oksidojnë nitrik dhe të rregullojnë tensionin e gjakut, duke i bërë ata të gjithë. Ju duhet të konsumoni 2-4 thelpinj hudhër të mëngjesit përpara se të hani ushqim ose përpara se të flini.

Hudhra duhet të ngrënë e gjallë sepse gatimi humbet mësimin e nevojshëm.

Uthull Molle dhe Sodë Buke

Ujë

Një majë luge çaji me sodë buke

Një lugë gjelle me uthull molle

Uthulla e mollës ka shumë minerale të vlerës si kaliumi, magnezi dhe kalciumi. Këto minerale ndodhin për qarkullimin e gjakut dhe uljen e tensionit. Konsumojeni dy herë në ditë për rezultate më të mira.