Merkel takohet me Putinin më 10 maj

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të takojë presidentin rus Vlladimir Putin gjatë vizitës së saj në Moskë më 10 maj.

Bota

29/04/2015 18:00

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, tha se kancelarja Merkel do të vendosë një kurorë në varrin e ushtarit të panjohur, që ndodhet në afërsi të Kremlinit, raporton Tass .

“Është e nevojshme të bëhet nderime për vuajtjet e popullit rus dhe shumë viktimave të Luftës së Dytë Botërore të cilat i filloi Gjermania”, tha Seibert.

Ai nuk ka dhënë detaje se për çka kancelaria Merkel do të bisedojë me Putinin në Moskë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk do të marrë pjesë në paradën ushtarake që do të mbahet më 9 maj në Moskë me rastin e fitores gjatë Luftës së Dytë Botërore.