Marrja e Viagrës ul rrezikun e Alzheimerit deri në 69 për qind

22:18 | 7 Dhjetor 2021

Shkencëtarët kanë zbuluar ‘anët pozitive’ të përdorimit të Viagrës.

Shkencëtarët pretendojnë se ilaçi i dashurisë mund të ndihmojë në rritjen e shëndetit të trurit dhe uljen e niveleve të proteinave toksike që shkaktojnë çmenduri, transmeton lajmi.net.

Disa ekspertë kanë analizuar të dhënat e 7.2 milionë personova të rritur në SHBA, dhe kanë zbuluar se përdoruesit e rregullt të Viagrës kishin 69% më pak mundësi që të diagnositfikohen me Alzheimer gjatë gjashtë viteve të ardhshme.

Mjekët thonë se gjetjet, të publikuara në revistën Nature Aging, sugjerojnë se pilula e vogël blu së shpejti mund të përshkruhet për të trajtuar demencën.

Ata po planifikojnë një studim të ri për të testuar përfitimet e sildenafil versioni gjenerik i Viagrës – në pacientët e hershëm me Alzheimer. /Lajmi.net/