Lukaku: Chelsea ishte lëvizja e duhur e imja për pjesën tjetër të karrierës

16:23 | 17 Shtator 2021

Romelu Lukaku kompletoi transferimin e tij tek Chelsea nga Inter këtë verë, për një shumë rreth 115 milion euro.

Belgu e ka nisur në mënyrën më të mirë të mundshme karrierën tek Chelsea, duke debutuar me gol në ndeshjen hapëse të tij në derbin ndaj Arsenalit në gusht të muajit të kaluar dhe duke vazhduar të shënoj gola, me katër gola të realizuara pas katër paraqitjeve me ‘blutë’.

28-vjeçari ka përsëritur vendimin e tij duke konfirmuar se kjo ka qenë lëvizja e duhur e tij për pjesën tjetër të karrierës.

“Kjo është lëvizja e duhur për mua për pjesën tjetër të karrierës sime, sepse me shumë pjekuri dhe përvojë kthehesh si lojtar, që shpresojmë se mund t’i shtojë diçka ekipit,” tha Lukaku në konferencën e tij për shtyp.

“Kam pasur shumë biseda me trajnerin. Unë i njoh lojtarët nga rruga e kthimit dhe kam disa marrëdhënie personale. Jam vërtet i lumtur që jam këtu.

“E di që jam në një pozicion ku mund të shënoj shumë gola. Por fitimi i trofeve, kjo ju veçon”.

Statusi i tij në dhomën e zhveshjes është i madh, ai është një folës i shtatë gjuhëve dhe shpejt është bërë një udhëheqës në prapaskenë, dhe uria për të fituar vazhdon.

Lukaku ka qenë i njohur për të mbajtur atë pikëpamje analitike të lojës së tij dhe shokët e skuadrës kanë thënë se ai qëndron më vonë se shumica, duke punuar në stërvitje ekstra për të përmirësuar lojën e tij.

Për lëvizjen e Lukakut tek Chelsea është shprehur i lumtur edhe mesfushori italian, Jorginho, duke thënë se ai ka mentalitetin e duhur për të ndihmuar skuadrën drejt titujve.

“Ai erdhi me mentalitetin e duhur, duke punuar dhe duke u përpjekur për të ndihmuar,” u tha Jorginho gazetarëve këtë javë.

“Kështu që, unë jam vërtet i lumtur edhe për të sepse ai punon shumë gjatë stërvitjes dhe ai meriton çdo gol që vjen, dhe një ndikim i madh i tij është i merituar”, përfundoi italiani. /Lajmi.net