Lojtarët argjentinas të Premier Ligës në telashe, thyejnë rregullat e karantinimit

Yjet e Argjentinës Giovani Lo Celso, Cristian Romero, Emiliano Martinez dhe Emi Buendia janë nën hetim nga autoritetet braziliane për 'shkelje të rregullave të karantinës' dhe përballen me dy javë izolimi para karantinës së tyre 10-ditore në Britani të Madhe.

Sport

05/09/2021 12:26

Lojtarët argjentinas të Premier Ligës u përfshinë në një kaos të shtunën pasi ata ishin nën një hetim nga autoritetet braziliane për shkelje të rregullave të karantinës.

Dyshja e Tottenham Giovani Lo Celso dhe Cristian Romero si dhe dyshja e Aston Villës, Emiliano Martinez dhe Emiliano Buendia mund të përballen me 14 ditë karantinimi në Brazil, para 10 ditëve të tjera kur të kthehen në Britani të Madhe duke lënë klubet e tyre të Premier Ligës në telashe.

Ata janë akuzuar për dështimin për të deklaruar në dokumentet zyrtare se ata kishin qenë në Mbretërinë e Bashkuar në 14 ditët e fundit kur mbërritën në Sao Paulo të premten, përpara kualifikueses së madhe të Argjentinës në Kupën e Botës kundër Brazilit.

Lojtarët pretendohet se kanë deklaruar se kanë qenë në Argjentinë dhe Venezuelë, por jo në Mbretërinë e Bashkuar, pavarësisht se ishin paraqitur ose ishin në stol për ndeshjet e klubit të tyre në Premier Ligë.

Ligji brazilian thotë se kushdo që ka qenë në Mbretërinë e Bashkuar gjatë asaj kohe duhet të karantinohet në një hotel për 14 ditë, një veprim që do të thotë se katër lojtarët nuk mund të kthehen deri të paktën më 18 shtator para 10 ditëve të tjera në një hotel në Mbretërinë e Bashkuar pas një vizitë në një vend të listës së kuqe.

Kjo do të përjashtojë lojtarët nga të paktën tre ndeshje të Premier Ligës, një raund të ndeshjeve të Carabao Cup dhe të paktën një nga ndeshjet e Spurs në Europa Conference League.

Lojtarët e Tottenham fillimisht kishin kundërshtuar urdhrat e klubit për të mos udhëtuar në detyra ndërkombëtare.

Sidoqoftë, burimet qeveritare në Sao Paulo mbrëmë sugjeruan që lojtarët nuk kishin gjasa të mbaheshin në një hotel për 14 ditë dhe në vend të kësaj mund të urdhëroheshin të paguanin një gjobë dhe të largoheshin nga vendi.

Zyrtarët shëndetësorë do të vizitonin hotelin e ekipit argjentinas të shtunën në mbrëmje për të kontrolluar dokumentet e lojtarëve.

Një zëdhënës i rregullatorit shëndetësor të Brazilit Anvisa tha: ‘Këta lojtarë mbërritën në Brazil me një fluturim nga Caracas. Fluturimi u ul në Guarulhos (Sao Paulo). Ata deklaruan se nuk kishin qenë në asnjë nga katër vendet të cilat janë të kufizuara për 14 ditët e fundit. Anvisa u paralajmërua për gjoja informacion të rremë të dhënë nga këta lojtarë.

‘Pas kësaj, Anvisa i dërgoi një njoftim CIEVS (institucion përgjegjës për kufizimet e Covid-19 në shtetin e Sao Paulo). Ne duhet të sqarojmë se informacioni i rremë i dhënë autoriteteve braziliane mund të jetë shkelje e ligjeve shëndetësore të vendit dhe mund të jetë një shkelje e ligjit tonë penal. ‘

Dënimi maksimal për shkeljen e ligjit penal në fjalë mbart një dënim maksimal prej dy vitesh burg, edhe pse zakonisht mbart një gjobë.

Skuadra e Argjentinës mbërriti në Sao Paulo të premten, një ditë pas fitores së tyre kualifikuese në Venezuelë. Federata e Argjentinës pretendoi se ‘Conmebol’ ishte vënë në dijeni të situatës, megjithëse Federata e Amerikës së Jugut këmbënguli se nuk ishte çështja e tyre për tu zgjidhur.

Ka zemërim në Brazil që ata u privuan nga lojtarët e tyre kryesorë pasi klubet e Premier Ligës ranë dakord të mos i lëshojnë lojtarët e tyre në vendet e listës së kuqe. Kjo do të thoshte se ata hynë në këtë pushim ndërkombëtar pa të tillë si Gabriel Jesus, Thiago Silva dhe Alisson.

Megjithatë, Lo Celso dhe Romero të dy kundërshtuan urdhrat e Tottenhamit për të mos u bashkuar me skuadrën e Argjentinës, ndërsa Villa lejoi që të dy të udhëtonin me kusht që ata të humbnin ndeshjen e tyre të fundit të pushimit ndërkombëtar kundër Bolivisë më vonë këtë javë.

Kjo do të thoshte se Brazili do të duhej të përballej me një skuadër më të dobët ndaj asaj argjentinase të mbushur me lojtarët më të mirë që janë lejuar të ftohen.

Brazili pritet të kërkojë që FIFA të sanksionojë klubet e Premier Ligës që kishin refuzuar të lironin lojtarët e tyre.

Kishte gjithashtu dyshime mbrëmë se Federata Braziliane po ushtronte presion mbi autoritetet për të siguruar që lojtarët argjentinas nuk do të mund të paraqiteshin në ndeshjen e kësaj mbrëmje, por ende mbetet për t’u parë nëse kuarteti nuk kishte arritur të deklarojë vendndodhjen e tyre në dokumentet zyrtare.

Mbeti e paqartë dhe po aq e pabesueshme të shtunën në mbrëmje se si Federata Argjentinase, si Lo Celso, Romero, Martinez dhe Buendia, menduan se do të ishin në gjendje të hynin në Brazil dhe të lundronin me sukses në rregullat e karantinës për t’u shfaqur në lojën e së dielës. /Lajmi.net